Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Edebiyatında Hu Şiirleri

Türk Edebiyatında Hu Şiirleri

Türk Edebiyatında Hu Şiirleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Yayınevi :

H Yayınları

Standart Teslimat
12 - 15 Ağustos
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054042852


"Türk Edebiyatında Hû Şiirleri", tematik bir antoloji. İfranî geleneğimizin yıldızlaşan şairlerinin yazdığı ve "Hû" kavramını işleyen şiirlerden bir derleme. Ahmed Yesevî'den Hacı Bayram-ı Velî'ye, Hatayî'den Hüsâmeddin-i Uşşâkî'ye, Şemseddin-i Sivasî'den Sun'ullah Gaybî'ye, Hüseyin Vassâf'tan Abdülaziz Şenol'a, Enis Behiç Koryürek'ten Abdurrahim Karakoç'a kadar, yüzyılları kapsayan bir zaman dilimindeki "Hû" anlayışının panoramasını göreceksiniz bu kitapta. Ayrıca, bu şiirlerden bestelenmiş olanlarının notalarını da…

"Hû, Türk kültür ve edebiyatının temel kavramlarından biri. Günlük hayatımızda, eş dost arasındaki konuşmalarda, komşunun komşuya seslenişinde bazen bir atasözünde, deyimde, ninnide, bilmecede, bazen de bir beyitte samimiyet ifadesi olarak "Hû" veya "yâ Hû" şeklinde pek sık kullandığımız bir kelime. Bu tek heceli kelime, hat, musiki ve şiir başta olmak üzere hemen her san'at dalında yaygın bir şekilde işlenmiş ve bu motif etrafında önemli bir kültür oluşmuştur.

Bu kelâm, bir bestekârın elinde gönül telimizi titreten ses olacaktır. Aynı söz, bir hattatın kaleminde "bu da geçer yâ Hû", "hoş gör yâ Hû, "edeb yâ Hû" şeklinde resme dönüşüp duvarlara asılacaktır. "Hüve'l-Bâkî" şeklinde hakkedilip mezar taşlarımızı süsleyecektir. Hülasa, Türk-İslâm kültürünün ve hasseten tasavvuf şiirinin mihverinde "Hû" kelâmı vardır."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 474

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: H Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.