Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Hukukunda Üst Sınır İpoteği
Türk Hukukunda Üst Sınır İpoteği

Türk Hukukunda Üst Sınır İpoteği

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
18 Ocak - 23 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786257773058

Türk Hukukunda Üst Sınır İpoteği Kitap Açıklaması

İpotek, hukukumuzda sınırlı ayni haklar içerisinde yer alan rehin hakları kategorisinin taşınmaz rehni alt kategorisindeki üç türden biridir. Diğer türler olan ipotekli borç senedi ve irat senedinin ülkemiz hukuk uygulamasında yeri yok denecek kadar önemsizdir ve bu sebeple ipotek, ülkemizde artık her türlü alacağın güvence altına alınmasında çok önemli bir yere sahiptir.
Teminat aldığı alacağın belirliliği yönünden ipotek, anapara ipoteği ve üst sınır ipoteği olarak ikiye ayrılır. Anapara ipoteği, yalnızca teminat altına alınacak alacağın belirli olduğu durumlarda kurulan bir ipotek türü iken, üst sınır ipoteği, alacağın belirli olmadığı durumlarda da tarafların belirleyeceği bir üst sınır gösterilmek suretiyle kurulabilen bir ipotek türüdür. Bu sebepledir ki, taraflar arasındaki sözleşmesel ilişkinin doğası gereği, ileride bir alacak ortaya çıkması muhtemel ise, bu durumda taraflar, alacağı güvence altına almak için üst sınır ipoteği tesis etmektedirler. Bu itibarla üst sınır ipoteği, bankaların kredi alacaklarında, sözleşmesel ceza koşullarında ve daha birçok önemli alacak türünde çok önemli bir teminat enstrümanıdır.
Bu çalışmada üst sınır ipoteği, gerek Türk Medeni Kanunu gerekse de İcra ve İflas Kanunu yönünden değerlendirilmiş ve özellikle kendine has nitelikleri ve anapara ipoteğinden ayrıldığı noktalar bakımından incelenmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 146

Ebat : 16 x 23,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.