Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi
Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi

Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ali Balcı
Yayınevi : Kadim
Standart Teslimat
21 Ocak - 26 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789759000240

Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi Kitap Açıklaması


Bu çalışma Türkiye'de 1960-1983 arası dönemi ele almaktadır ve devlet söylemini bütünüyle kat eden militarist dil çalışmanın temel meselesidir. Söz konusu dilin nasıl işlediği, hangi kurumları ürettiği, kendisine yönelik itirazları nasıl susturduğu, politik, entelektüel ve ekonomik onayı nasıl sağladığı sorularını başlangıç noktası olarak alır. Çalışmanın temel iddiası tarihin bu aralığında militarist dilin Türkiye'de devlet söyleminin ta kendisi olduğudur. Tam da bu nedenle söz konusu tarihsel aralık kendi içinde bir bütünlük arz eder ve devlet söylemi bağlamında diğer zaman dilimlerinden ayrılır.
Kitap militarist dilin devlet söylemi noktasında hâkim pozisyonunu kaybettiği bir zamanda yazılmıştır. Bu yönüyle çok fazla yeni ve altüst edici şeyler söylemekten uzaktır. Dolayısıyla çalışma 1980'lerin ortalarından itibaren Türkiye'de militarist söylem ve pratikleri eleştiren bir yazının uzantısı olarak görülmelidir. Bu yazından ayrıldığı nokta ise Cumhuriyet tarihinde hâkim militarist dilin geçerli olduğu ve kendisine yönelik hiçbir itirazın geliştirilmediği tarihsel bir aralıktan bahsediyor olmasıdır.
Okuyucu kitap boyunca söz konusu dönemde politik alanın nasıl militarist bir dile eklemlendiğinin ve üstelik de onun taşıyıcısına dönüştüğünün hikâyesini okuyacaktır. Yine okuyucu çalışmada hâkim militarist dil karşısında susma mecburiyetinden konuşma çabalarına ve dönemin kurumsal işleyişlerden yasal düzenlemelerine kadar uzanan bir analizle karşılaşacaktır.Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kadim

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.