Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tutulamayan Sözler

Tutulamayan Sözler

Tutulamayan Sözler

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Gita Yayınevi - Roman Dizisi

Standart Teslimat
03 - 09 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758915767

 


Bildiğiniz tüm savaş romanlarını unutun çünkü bu kitap tüm ezberleri bozduracak bir hikâyeye sizi davet ediyor. Savaşa savaş açıyor. Babasının ölümüyle birlikte, Londra'daki Tıp eğitimini yarım bırakan Gül Nihal Şemsettin Gelibolu'daki baba evine geri döner. Evde onu bekleyen Balkan Harbi'nden yaralı dönen ağabeyi Tevfik Çelebi, dadısı ve dadısının eşi ile çocuklarıdır. Gül'ün dönüşüyle birlikte ağabeyi ile yaşadıkları fikir ayrılıkları her fırsatta kendini göstermeye başlar. O sıralarda büyük dünya harbi patlar. Gelibolu'daki baskı gitgide artarken savaş, rotasını Gelibolu'ya çevirmiştir.


 


Masanın çevresine oturan ahali, sessiz sedasız yemeklerini yemeğe koyulduğunda kesilen gümbürtüler biraz olsun rahat nefes almalarını sağladı. Günü boğuşmayla geçiren yarımadanın güneyi Tevfik'le Osman'ın yakın takibindeydi. Bunu bilen Naciye neler olduğunu sorduğunda, "Ölüyorlar…" diyen Ali Nazmi'nin cılız sesi duyuldu; "Orada herkes ölüyor..." Tek cümleyle ifade ettiği gerçek, masadakileri oldukları yere mıhlayıverdi. 'Orada yaşanmakta olan başka ne var' diye düşünen ahali, onun ağzından savaşın ne olduğuna dair alınabilecek en doğru cevabı duymuştu. Günlerdir abisiyle birlikte olanı biteni izleyen Ali çocuk anlayabilir miydi bilinmez ama savaşı kavradığı aşikârdı. En net haliyle hem de…


 


Yaşanan tek şeyin ölmek olduğu Gelibolu'da o serin Nisan gecesini buza çaldırıp hepsinin gözlerini doldurmuştu. Onların saf dünyasına kadar sıçramayı başaran karanlık, beraberinde her şeyi rengine bürüyerek yok ediyordu. Gözün gördüğü, kulağın duyduğu, aklın anladığı tek şey kalıyordu geriye: 'Sessizlik…'


(Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Okumayı düşünenlere şiddetle tavsiye ederim.

Çanakkale savaşı öncesi ve sonrası hakkında çok kitap okudum ama beni bu kadar derinden etkileyen bir kitapa çok az rastladim. Savaşın dışında kalan halkın günlük yaşamlarını konu alan ve neden "düşman"sıfatıyla adlandirildiklarini bile bilmeden hiç uğruna ölenler diğer tarafta vatan aşkı ile 7 den 70 e evini/yuvasını korumaya çalışanlar arasında yaşanan büyük dostluklar ve aşk, geriye kalanlar hala dönecek evladım diye bekleyenler dahası ve en kötüsü belkide sarılacak bir mezar taşı bile bulamayanlar.Bir ay oluyor kitabı okuyali ama hala etkisi üzerimde.Bu kitapı tecrübe etmelisiniz.  Zira inanın içindeki kişilerin ve mekanın peşine düşmeye mecbur hissedeceksiniz kendinizi ve Çanakkale ye gitmeliyim diyecek, gidip oraları karakterlerin ayak bastığı yerlere sizde ayak basıp o duyguları yaşamak isteyeceksiniz.

07.01.2020

Çanakkale

Savaş hakkında bir kadının yazdığı güzel bir roman. Rahat ve keyifle okudum.

10.01.2017

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.