Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ütopya

Ütopya

Ütopya

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Thomas More
Yayınevi :

Dergah Yayınları - Batı Düşüncesi Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789759955618


İngiliz yazar, devlet adamı ve hukukçu Thomas More'un 1516 yılında Latince olarak yayımlanan eseri Ütopya, çağdaş Batı düşüncesinin temellerini atan Rönesans, Reform ve Hümanizm hareketleri içinde doğmuş bir eserdir. More, Ütopya'da Platon'un kusursuz devlet düşüncesinden yola çıkmış olmasına rağmen, bu kusursuzluğu Ütopya'nın bütün toplum hayatına yaymıştır.

Platon'un Devleti'nde bölüşüm sadece bir sınıfa özgü olduğu halde Ütopya'da tüm topluma yayılır. Devlet'te kadınlar ve çocuklar topluma aitken, Ütopya'da karı-kocanın birlikte yaşlanıp ölmesi esastır; çocuklar kendi ebeveynleri tarafından büyütülür. Bu hayal ülkede avukata ihtiyaç yoktur; zira yasalar herkesin anlayabileceği kadar açık ve basittir.

Kimilerinin erken dönem Hıristiyanlığındaki ortak paylaşımı anlattığı için manastır hayatının aksisedası, kimilerinin sosyalizmin öncü metinlerinden birisi, kimilerinin de sadece bir şaka olarak gördüğü Ütopya, yazarına çağının çok ötesini gözleyebilen bir hümanist olma payesini kazandırmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 161

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Sayfa Sayısı : 161

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız