Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Uyumsuz Tiyatroda Gerçekçilik
Uyumsuz Tiyatroda Gerçekçilik

Uyumsuz Tiyatroda Gerçekçilik

Yayınevi : Mitos Boyut Yayınları - Tiyatro - Kültür Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758023370

Uyumsuz Tiyatroda Gerçekçilik Kitap Açıklaması


20. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'da ortaya çıkmış olan Absurd (saçma-uyumsuz) Tiyatro akımı, insanın varoluşunu, yaşamın anlamsızlığını ve insanlar arasındaki iletişim olanaksızlığını ortaya koyan, eleştiri getiren ve sorunların özünün üzerine giden akılcı yapısıyla kısa zamanda büyük kitlelerin ilgisini çekmişti. Son yıllarda ülkemizde bu türün, günümüzün gerçekleri ile hesaplaşan özgün örnekleri yaratılıyor; yurdumuzun genç tiyatro yazar ve topluluklarının bu arayışları, 'Uyumsuz Tiyatro'ya Türkiye'de yeniden güncellik kazandırmış bulunuyor.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturgi ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Zehra İpşiroğlu bu kitabında, 'Uyumsuz Tiyatro'yu tanıtırken, bu türün geleneksel tiyatrodan ayrıldığı noktaları ve bu akımın tiyatro tarihine getirdiği yenilikleri açıklıyor. Özellikle, bu türün öncülerinden Beckett, Ionesco ve Albee gibi yazarların oyunlarından seçtiği örneklerle bu açıklamalarını somutlaştırıyor. Ayrıca, bu türün son yıllarda yurdumuzda ortaya çıkan benzer uzanımlarını belirliyor.Sayfa Sayısı: 95

Baskı Yılı: 1996


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mitos Boyut Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1996

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.