Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yahudi Soykırımı ve Türkiye - 1933 - 1945
Yahudi Soykırımı ve Türkiye - 1933 - 1945

Yahudi Soykırımı ve Türkiye - 1933 - 1945

Türkiyeli ve Avrupalı Yahudilerin Nazi Zulmünden Kurtulmasında Türkiye'nin Rolü

7/10 - 4 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: J. Shaw
Çevirmen: Fahir Armaoğlu
Yayınevi : Timaş Yayınları - Tarih Dizisi
Standart Teslimat
26 Ocak - 29 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786050813135

Yahudi Soykırımı ve Türkiye - 1933 - 1945 Kitap Açıklaması


"Türkiye, 1933'ten başlayıp II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar sürecek olan dönemde, Nazilerin tepkilerinden daha büyük tepkilerle karşılaşmadığı gibi, Nazilerin Avrupa Yahudilerine karşı giriştiği zulümlere karşı gösterdiği davranıştan daha asil bir davranış göstermemiştir."
-Stanford J. Shaw-

Bir milyon üzerinde Yahudi çocuk, aşağı yukarı iki milyon Yahudi kadın ve pek çok Yahudi erkek... Üstelik sadece Yahudiler de değil, soy ağaçlarında Yahudi kişilere rastlanan herkes... Toplatılmak, hapsolmak ve gaz odalarında öldürülmek üzerine kurulu bir alınyazısını paylaşacaktı. 20. yüzyılın başlarıydı. Nazi Almanya'sı bir ütopyanın gerçekleşeceği hissinin peşine düştü. Şüphesiz Almanlar bu başarıya imza atacak tek ırk olmalıydı. Sonrasında yaşananlarsa malûm: Yahudilerin sivil haklarını elinden alan birçok yasa, II. Dünya Savaşı, toplama kampları ve 6 milyonun üzerinde ölü... Dünya çalkalanıyordu, peki Türkiye'de durumlar nasıldı? II. Dünya Savaşı'nda geri planda kalmayı tercih eden Türkiye, dünyanın izlediği bu zulme ne tepki vermişti? İddia edildiği gibi olaylara sırtını mı dönmüştü?

Savaşa girmemek adına yürütülen dış politika ve dış güçlerin kıskacında yurt içi ve dışındaki Yahudilere uzatılan yardım eli... 1930'larda, Nazi zulmünden kaçan ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yeni bir hayata başlayan yüzlerce profesör, öğretmen, doktor, avukat, sanatkâr ve laborant ile binlerce az veya çok tanınmış kişinin hikâyesi...

Senelerdir Osmanlı ve Türk tarihi üzerine çalışmalar yapan ABD'li ünlü tarihçi Stanford J. Shaw'un kalemi, Prof. Dr. Fahri Armaoğlu'nun değerli çevirisiyle, arşivler, mülakatlar ve gazetelerin ışığında Yahudi Soykırımı: Yahudi Soykırımı Ve Türkiye.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 512

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 343

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.