Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yeni Uygur Türkçesinde Tasvir Fiilleri

Yeni Uygur Türkçesinde Tasvir Fiilleri

Yeni Uygur Türkçesinde Tasvir Fiilleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kömen Yayınları - Tarih Dizisi

Standart Teslimat
26 - 28 Şubat
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055184773


İnsanın dış dünyayı algılayışıve çevresinde olan biten herşeyi dil ile ifade ediş şekli kültürden kültüre farklılık arz eder. Bu anlamda her dilin ve kültürün kendine özgü bir kavram alanı ve bu kavram alanını ifade etme kalıpları vardır.

Türk dilinde kelime yapımında işlek olarak kullanılan iki temel yol bulunmaktadır. Bunlardan biri türetme diğeri ise birleştirmedir. Türk dilinin ilk metinlerinden bugüne kadar bu iki sistem sayısız kelime ve kavram üretmişdinamik ve yenilikçi bir yapıdır. İncelememize konu olan tasvir fiilleri de bu yollardan ikincisi ile oluşturulan birleşik fiilin bir türüdür.

Yeni Uygur Türçesinde Tasvir Fiilleri başlıklı bu çalışmamız, söz konusu yazı dilinde kullanılan, tasvir fiillerinin yapısını, kullanımını ve işlevlerini tesbit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu incelemede Yeni Uygur Türkçesinde tasvir fiili yapılarında kullanılmakta olan27 tane yardımcı fiil, "al-,baq-,bar-,başla-,bär-,bol-,çik-,çüş-, ävät-, qal-, käl-,kät-,qil-, kir-,qoy-, kör-, man-, oltur-,öt-, sal-, taşla-,toxta-, tur-,tügätyat-, yät-,yür-, alfabetik sıraya göre; yapı, kullanım ve işlevler olmak üzere üç ana başlıkta ele alınmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 190

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kömen Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız