Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yenilik ve Yenilik Yönetimi-Düşük Teknolojili Sektörler Üzerine Bir Araştırma

Yenilik ve Yenilik Yönetimi-Düşük Teknolojili Sektörler Üzerine Bir Araştırma

Yenilik ve Yenilik Yönetimi-Düşük Teknolojili Sektörler Üzerine Bir Araştırma

Yazar: Murat Bay
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786059663380

İnovasyon, diğer bir ifadeyle yenilik ve değişim demektir. İnovasyon yönetimi, şirketlerin başarılı olmasında, varlığını idame ettirebilmesinde önemli bir faktör olmasının yanında süreçlerden oluşan bir sistemdir ve bu sistem, tüketiciye sistematik bir şekilde nasıl değer katılacağını araştırmaktadır. İnovasyon, mikro düzeyde rekabet avantajı elde etmede ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir kavramdır. Makro düzeyde ise ekonomik büyüme istihdam olanaklarını arttırmada önemli bir rol oynamaktadır.

Sektörler, inovasyon düzeyleri, coğrafi konumları, büyüklükleri gibi birçok açıdan farklı sınıflandırmalara konu olmaktadır. İnovasyon ve inovasyon yönetiminin çoğunlukla yüksek teknolojili veya büyük firmaların meselesi olduğu kabul edilmektedir. Ancak düşük teknolojili sektörler ve şirketler için inovasyon daha elzem bir konudur.

OECD, şekerleme, bisküvi ve çikolata sektörünü düşük teknolojili sektör olarak sınıflandırmaktadır. Kitabın uygulama kısmında Karaman’dan 12, Gaziantep’ten 10, İstanbul’dan 9, Konya’dan 8 ve Kayseri’den 3 olmak üzere toplam 42 firma incelenerek Türkiye genelinde şekerleme, bisküvi ve çikolata firmalarının sayısal olarak yarıya yakını (% 42,4)(Üretim hacmi olarak %80) mercek altına alınmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki şekerleme, bisküvi ve çikolata firmalarının yenilikçilik skorları incelendiğinde, hiçbir firmanın ideal skora sahip olmadığı tespit edilmiştir. Genel toplama bakıldığında firmaların yüzde 38’inin yenilikçilik düzeyinin iyi, yüzde 55’inin ne iyi ne kötü, yüzde 7’sinin de kötü olduğu bulunmuştur.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.