Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yunan Mitleri Seti-Kutulu 2 Kitap Takım
Yunan Mitleri Seti-Kutulu 2 Kitap Takım

Yunan Mitleri Seti-Kutulu 2 Kitap Takım

10/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Kolektif Kitap
Standart Teslimat
26 Haziran - 01 Temmuz
* 50 TL üzeri bedava!
  • Bu üründe, 'standart teslimat'ta kargo bedava!
  • Barkod: 9786052205594

Yunan Mitleri Seti-Kutulu 2 Kitap Takım Kitap Açıklaması

Anadolu, Girit, Mezopotamya, Fenike ve Mısır’daki sözlü geleneklerin ürünü Yunan mitleri tarih boyunca hiç durmadan konu edilip işlenmiş, işlendikçe değişmiş, değiştirilmiş, yeni biçimlere dönüşmüş ve bütün dünyada sanatı, edebiyatı, masalları, toplumsal yapıları ve gelenekleri etkilemiştir. Bu yolla tekrar tekrar karşımıza çıkan mitolojik karakterlerin, tanrıların, kahramanların; Zeus, İkaros, Metis, Kirke, Artemis ve bunun gibi yüzlercesinin asıl hikâyesi nedir? İnsana, tanrıların dünyasında dünyevi olana dair ne söylerler?

Robert Graves muazzam bir kaynak yelpazesinden faydalanarak tamamladığı bu kapsamlı çalışmasında Yunan mitlerinin tamamını basit bir anlatı formunda, maddeler halinde bir araya getiriyor, onları tarihteki çeşitli mit yazarlarının farklı anlatımlarıyla ve farklı kültürlerin mitolojileriyle ilişkilendirerek aktarıyor. Her bir maddeye düştüğü kendi ayrıntılı notlarında, mitlerin yorum sorunlarını, zaman içinde uğradıkları değişimleri tarihsel, politik ve antropolojik açılardan ve çağdaş araştırmalar ışığında eleştirel bir incelemeye tabi tutuyor.

Yunan mitolojisini konu alan ilk modern ansiklopedik çalışma olarak kabul edilen iki ciltlik Yunan Mitleri ilk yayımlandığı tarihten bu yana çevrildiği yirmiye yakın dilde alanın uzmanları kadar mitolojiye ilgi duyan okurlar için de klasikleşmiş bir kaynak haline gelmiştir.

Robert Graves’in Yunan Mitleri Türkçede ilk kez 2004 yılında Say Yayınları tarafından Uğur Akpur’un çevirisiyle yayımlanmıştır. Bu yeni baskısının hazırlık aşamasında mevcut çeviride önemli miktarda editöryal değişiklik ve düzelti yapılmıştır. Yirmiye yakın dile çevrilmiş, Yunan mitlerinin ölümsüz hikâyelerini eksiksiz bir araya getiren bu klasikleşmiş çalışmayı yenilenmiş baskısıyla okurlarla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 888

Ebat : 13,5 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 2
Baskı Hatası/ Çeviri Hataları

Birinci kitapta toplam 171 bölüm var. İkinci kitap , birinci kitaptaki 101'den 171'e kadar olan bölümlerin AYNISINDAN oluşuyor. Basım hatası var maalesef ki. Ayrıca çeviride İngilizceden "sacrifice" (kurban) kelimesinin "cinayet" olarak çevrilmesi gibi hatalar var. Mitolojik bilgiye sahipseniz yanlışları düzeltebiliyorsunuz fakat başlangıç seviyesindeyseniz yanlış öğrenmenize sebep olabilir. Orijinal dilinde yada başka bir yayınevinin güvenilir çevirisini tavsiye ederim.

05.05.2021

zey

alanının önde gelen kitaplarından biri. yunan mitoslarına ilginiz varsa arka planlarıyla açıklamalar bulabileceğiniz bir eser.

30.03.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.