Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yunus Emre Divan - Risaletü'n Nushiyye

Yunus Emre Divan - Risaletü'n Nushiyye

Yunus Emre Divan - Risaletü'n Nushiyye

Yayınevi :

H Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786033881


Türk dili, Türk edebiyatı, Türk kültür tarihi ve Türk ruhunun en güzel değerlerinden biri olan Yûnus Emre çağını olduğu kadar bütün çağları etkileyen sırlı bir güç; bütün bunalım felsefelerini gereksiz ve geçersiz kılan bir mutluluk şiarı, bir güzel erdem, bir ideal insan modeliydi.

Günümüzün ve yarınların dünyevî sıkıntılarla gönlü daralan dramatik insanı, Yûnus'un zaman ve mekân aşan mesajlarından çok şeyler alacak, gönül darlığından kurtulacaktır.

O, bizim yedi yüz elli yıldan beri aşk dilimiz, en güzel Türkçemizdir.

Aşk, mutluluk ve ebediyyet encamının tarihinde Yûnus, kutup yıldızlarımızdandır.

Türklüğün insanlığa hediyesi; büyük sevgi, mutluluk, inanç ve estetik dehalarımızdan biridir. Bugün bile her güzel cümlemizde, her şirin tebessümümüzde, her samimi inancımızda, dostluklarda ve sevgilerde o var.

Dilimizin her sahada yeterli olup olmadığını sınamak isteyenler Yûnus'a bakmalıdırlar. En karmaşık kavramların Türk diliyle nasıl güzelleştirildiğini, dil-kavram aynîleşmesinin şâhâne örneklerini Yûnus, bize ve sevenlerine öğretti.

Estetik doktrinlerin ve felsefî disiplinlerin tezgâhında yetişmeyen bu Türkmen dervişi, kendindeki "iç"i olduğu kadar, dilimizin de "iç"ini yakaladı. Türkçenin bir san'at, felsefe, bilim ve edebiyat dili olabileceğini değil, olduğunu gösterdi.

Yûnus Emre'nin, elde edilen son belge ve bilgilerle hayatını, Dîvân'ını ve Risâletü'n-Nushiyye adlı eserini ortaya koyan bu eser, ayrıca Yûnus Emre'nin sanılan; fakat 15. yüzyıl mutasavvıf şairlerinden "Âşık Yûnus'un Şiirlerinden Seçmeler" de içermektedir. İnanıyoruz ki bu eser, Yûnus Emre hakkında ortaya konan en kapsamlı ve en doğru eserdir ve bu yönüyle Yûnus Emre'nin daha doğru tanınmasını sağlayacaktır.Sayfa Sayısı: 744

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: H Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız