Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Anadolu Hazineleri

Anadolu Hazineleri

Anadolu Hazineleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Sanatçı: Cem Duruöz
Standart Teslimat
17 - 19 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 8698540890926


Grammy ödüllü gitarist Sharon Isbin'in "Mükemmel sahne kontrolü virtüözce tekniğini ve müzikal zarif yorumunu bütünlemektedir" sözüyle, İngiliz Classical Guitar dergisinin ise "olağanüstü yetenekli bir yorumcu" ve "gitar repertuarına yeni eserlerle damgasını vurmuş bir kültür elçisi" ifadeleriyle tanımladığı Cem Duruöz'ün, dördüncü solo albümü Anadolu Hazineleri, A.K. Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisini sunuluyor.

Dünyanın dört kıtasında konserler veren; New York Carnegie Hall'da verdiği "Türkiye'de Gitar" resitaliyle adından söz ettiren ve şimdiye dek bir çok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştiren Cem Duruöz, Anadolu Hazineleri'nde Türk müziğinden çeşitli örnekleri kendi düzenlemeleriyle yorumluyor.

Anadolu Hazineleri, virtüöz bağlama sanatçısı Ali Ekber Çiçek'in Haydar Haydar,'ıyla açılıyor ve Türk halk müziği repertuarının en çok sevilen parçalarından Yüksek Yüksek Tepelere ile devam ediyor.

17. Yüzyıl ozanlarından Karacaoğlan'ın yazdığı düşünülen Bozlak'ın girişinde Cem Duruöz; Aşık Veli'nin Üryan Geldim eserinden esinlenerek yazdığı uzun havayı seslendirdikten sonra sıra Mehter müziğinin en önemli örneklerinden olan Kolbaşı'na geliyor.

Türk müziğinin başyapıtlarından Sultaniyegah Sirto'nun arkasından gelen Cadenza Anatolia ise besteci David Hahn'ın Cem Duruöz için yazdığı Anadolu Konçertosu'nun; dördüncü bölümünde kullanmak üzere Duruöz tarafından yazılmış, çeşitli Türk melodi ve ritimleri içeren bir kadans...

Cem Duruöz, Anadolu Hazineleri'ni dinleyicilerle paylaşırken Şerif Muhiddin Targan'ın Nihavend Semaisi, Karadeniz Bölgesi'nden hızlı bir dans olan Batum ve Nayi Osman Dede'nin Bahir adlı eserlerini de ihmal etmiyor. Klasik Türk müziği ve Türk halk müziği repertuarınınen sevilen eserlerine yepyeni bir bakışla yaklaşan Duruöz Ege Bölgesi'nden kahramanlık teması işleyen ve erkeklerin oynadığı Kadıoğlu Zeybeği, bir İstanbul aşk şarkısı olan Kâtibim, Saddetin Kaynak'ın ölümsüz eseri Çile Bülbülüm, bir çok kültürün kendisine mal ettiği Doğu Anadolu türküsü Sarı Gelin ve Türk müziğinin ölümsüz yapıtlarından Nihavend Longa'yı bu albüme yepyeni yorumlarıyla ekleyip Anadolu'nun sesini dünyaya duyuruyor.


Albüm İçeriği

1.Haydar Haydar
2.Yüksek Yüksek
3.Üryan Geldim/ Bozlak
4.Kolbaşı
5.Sultaniyegâh Sirto
6.Cadenza Anatolia
7.Nihavend Semai
8.Batum
9.Bahir
10.Kadıoğlu Zeybeği
11.Kâtibim
12.Çile Bülbülüm
13.Sarı Gelin
14.Nihavend Longa


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız