Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hüsn-ü Nagme

Hüsn-ü Nagme

Hüsn-ü Nagme

Sanatçı: Hüsnü Üstün
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8693968227385


Babasının amatörce musiki ile ilgilenmesi dolayısıyla ilkokul çağlarında müziğe ilgi duyan Hüsnü ÜSTÜN, 1972 yılında Ziya AYDINTAN'dan gitar dersleri almaya başladı. Bir yıl kadar devam eden bu dersler, babasının bir arkadaşına ait udu bir akşam eve getirmesiyle sona erdi. Bu sefer ud ve repertuar dersleri için Üsküdar Mûsiki Cemiyetine kaydoldu. Dört yıl, merhum Emin ONGAN yönetimindeki bu cemiyete devam ederek bugünkü musiki bilgilerinin temelini atmış oldu. Üsküdar Mûsiki Cemiyetinde Emin ONGAN ve Şeref ÇAKAR iki yıl devam ettiği Kadıköy Mûsiki Derneğinde ise, Melâhat PARS Hanımefendiden dersler aldı. Ayrıca Amir ATEŞ ve merhum Bülent TÜRKELİ hocalardan yararlandı.
Bestekarlık özelliği, genlerden öte belki de Hüsnü ÜSTÜN' ün hep vurguladığı gibi, var olanın açığa çıkması ve bu konuda, memur edinilmesiyle ilgilidir. E birde Fem-i muhsinlikde olunca serde, herşey tabiatına, tabi olan bir Tebliğci karşısında açığa çıkmış. 1977 yılında konservatuar eğitimine başladı. Bekir Sıdkı SEZGİN, Cevdet ÇAĞLA, Halil AKSOY, Sadettin HEPER ve Yavuz ÖZÜSTÜN' den istifade etti. İlk bestesini 1976 yılında yaptı. Kürdîli Hicazkâr Makamındaki "Hangi Derde Müptelâsın, Nedir Feryâdın Gönül?" isimli bu şarkısını bir arkadaşının elinde gören hocası Cevdet ÇAĞLA, kendisini çağırarak bu başarısından dolayı tebrik eder, yeni besteler yapması için teşvik eder. İşte bu olay he Hüsnü ÜSTÜN' ün unutamayacağı anıları arasında yer alır, hem de bugünün sevilen bestecisi Hüsnü ÜSTÜN' ü yaratır. Bestecilik konusunda Mutlu TORUN ve Halil AKSOY' dan da teşvik görmüştür.
Ud, Nazariyat usûl, repertuar ve ud dersleri veren Hüsnü ÜSTÜN, ilk musiki hocalığına Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde başlamış, daha sonra Kadıköy ve Kalamış Mûsiki Cemiyetlerinde devam etmiştir. Bunun yanı sıra bazı orta dereceli okullarda Türk Mûsiki kol faaliyetleri kurarak korolar çalıştırmış ve konserler vermiştir.
1996 yılından 2004 yılına kadar İstanbul, Üsküdar Bağlarbaşı semtinde, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak Klâsik Batı Müziği ve Türk Sanat Müziği Eğitimi verilmekte olan özel bir öğrenim kurumunda Türk Sanat Müziği repertuar, üslûp, tavır, ud, solfej, nazariyat, konservatuara hazırlık dersleri vermiş ve koro şefliği yapmıştır.
1987 yılında eşi Edibe Hanımla evlenen Hüsnü ÜSTÜN; Beste (1988) isimli bir kız çocuk babasıdır. Kızı; müzik ve bale eğitimi almış, Ankara Devlet Opera ve Bale Sanatçısıdır. Aynı zamanda hocadır.
200 kadar çeşitli formlarda besteler yapan Hüsnü ÜSTÜN' ün 45 bestesi çeşitli sanatçılar tarafından 72 defa kaset ve CD'lerde seslendirmiştir. Bazı Şarkıları Albüm İsimleri Olmuştur :
(Düşündüğüm Biri Var, Şansım Açıldı, Ölesiye Sevmek) TRT Repertuarında Şarkıları, Saz Semaileri, Saz eserleri, Methal, Longa, Sirto ve Oyun havaları olarak ve çeşitli makamlarda ilahiler olmak üzere 200 eseri mevcuttur.


Albüm İçeriği

1.Hisar Buselik Kanun Taksim
2.Hisar Buselik Saz Semaisi
3.Suzidil Saz Eseri
4.Suzidil Saz Semaisi
5.Suzidil Longa
6.Segah Medhal
7.Segah Saz Semaisi
8.Uşşak Medhal
9.Muhayyerkürdi Medhal
10.Acemkürdi Medhal
11.Acemaşiran Medhal
12.Sultaniyegah Medhal
13.Şedaraban Saz Semaisi


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 1

Hocam HÜSNÜ ÜSTÜN'e Talebesi SEVİL KAHRAMAN'dan

Saz Eserleri CD'si Muhteşem. Olağanüstü. Mükemmel. Söyleyecek ve tarif edilecek gibi değil. İnanın dinlemelisiniz... VİVALDİ Hayalinde canlandırdığı resimleri Müzik haline getirirmiş. Ben bunu hissettim. BEETHOVEN çok titiz çalışan biriymiş. Müziği ifade gücü ve tekniği çok üst seviyedeymiş, ben bunu hissettim. MOZART hep bu dünyadan olmayan bir şey hissettiğini söylermiş, müthiş bir kulağa sahipmiş ve duyduğu her müziği hafızasına bir daha çıkmayacak üzere yazabiliyormuş. Ben bunu hissettim. BACH'ın dinsel ve Dünyasal eserleri varmış ve çok dindarmış. Ölümünden 10 gün önce kör olan gözleri tekrar görmeye başlamış.. Ben bunu hissettim. İnanç....gibi gibi gibi...Onlar yapmış olmuş. Çoğu 300 yıl sonra meşhur olmuş. 300 yaşında olan var mı...Yani bilemeyiz.. Bunlar benim hislerim ve hepsi gerçek. Sizler neler hissedersiniz bilmem.T  ek bildiğim dinlemeniz gerektiği. Değişik ortamlarda birkaç kez. Saz Eseri sevmiyorsanız bile dinlemelisiniz.. Emek çok fazla. Ben Emeğe çok inanırım. Emek karşılığını mutlaka alır...HOCAM...HÜSNÜ ÜSTÜN.............. ARANJÖR VE YÖNETMEN...AHMET  ÇELİK. Sizlerin Yüreklerinize sağlık.....................

Sevil KAHRAMAN

02.12.2016

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.