Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kalandar

Kalandar

Kalandar

Sanatçı: Apolas Lermi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8697408509000


Asıl adı Abdurrahman Lermi’dir. Köylü bir ailenin çocuğu olarak 1984 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde doğdu.

Müziğe lise yıllarında tanıştığı bir arkadaşının da etkisiyle bağlama çalarak başladı. Daha sonra klasik gitar, kemençe ve elektrik gitar ile ilgilendi. Lise yıllarında farklı dillerde etnik müzik yapan birçok müzik grubuyla çalıştı. Akademik ya da özel olarak müzik eğitimi almadı. Çeşitli sahnelerde çalıştığı müzisyenlerden öğrendikleriyle kendisini geliştirdi. Bu dönemden beri arkadaşlarının taktığı bir lakap olan ‘ apolas ‘ adıyla tanınmaktadır.

Türkiye ve Avrupa’da birçok konser organizasyonunda yer aldı. Ayrıca yine çeşitli tarzlarda karadeniz müziğine ve kültürüne emek veren birçok kişiye eşlik etti.
Albümdeki eserler Türkçe ve Karadeniz Rumcası ile seslendirilmiştir. Bu açıdan Türkiye’de pek fazla örneği yoktur.

Karadeniz Rumcası (romeika), Hint - Avrupa dil ailesinden Yunanca’nın bir lehçesi olup günümüzde Trabzon’un Tonya, Sürmene, Köprübaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Maçka ilçelerinde ve Bayburt’un kuzeyindeki bazı köylerde; sayısı ve köy içindeki konuşma oranı tespit edilememiş Müslümanlar tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca çeşitli dönemlerde toplu olarak Van, Hatay, Kıbrıs ve ülkemizin farklı yerlerine göç eden Trabzonlular bu dili konuşmaktadır. 1923’teki mübadele öncesinde Karadeniz’in ve Anadolu’nun farklı yerlerinde konuşulan bu dil, mübadele sonrası genç kuşaklara aktarılamadı.

Kalandar kelimesi Trabzon’da yılbaşı gününe (13 Ocak), bugünün gecesinde yapılan eğlencelere ve yerel takvimde yılın ilk ayına verilen isimdir.


Albüm İçeriği

1.Mektup
2.İme Tonyalin Pedin (Ben Tonyalı Çocuğum)
3.Asker
4.Ağapose
5.Meyhane
6.Yadigar'a Ağıt
7.Ta Malliam Ntesprinan
8.Biri Kör Biri Topal
9.Seçim Zamanı
10.Yağmur
11.Ağasar (Horon)
12.Sürmene (Sallama)
13.Şu İstanbul Kızları


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 1

ÇOK DOĞAL

karadenizimizin kültürünü taşıyan albümde Abdurrahman Lermi nin sesi müziği yorumu bize hissettirdiği köy havalarını cok ii yansıttığı bazen agladıgımız bazen oynadımıgız şarkılarıyla harika bi eser çıkarmışlar tebrik ediyorum. herkesin dinlemesini tavsie ediyorum

09.09.2011

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız