Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Lir ve Ateş

Lir ve Ateş

Lir ve Ateş

Sanatçı: Kemal Dinç
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8691834007505


Lir ve Ateş, bağlama ve piyanonun aynı anda telleri taramasıyla mistik bir başlangıç yapıyor. Yaylı sazların giderek çoğalan motifleriyle bağlamanın öncülüğüyle de ezginin yer yer duraksayan, yükselip alçalan yapısı, yürük aksak ritimli (9/8) cümleyle girişiyle netlik ve kararlılık kazanıyor. Kayıttaki eserlerin genel formu ve çalgılama yöntemi, piyano ve yaylı çalgılar dörtlüsüne bağlamanın da katılım etkisiyle özgün bir tarz alıyor. Eserlerin sık sık aksak ritim (9/16,5/8,7/8 vb.) ve kimi makamsal dizileri (Nihavent, Kürdi, Nişabur, Hüseyni vb.) içeriyor olması, yaylı dörtlü ve piyano sazlarına ahenk farklılığı kazandırırken, yer yer modülasyon (göçkü), yatay-dikey (melodi-armoni) yapıdaki aynı eserler, solistlik niteliğini üstlenen bağlamaya da yeni soluklar getiriyor. Eserlerde solistlik görevini üstlenmekte olan bağlamanın, icra ve çalış tekniği bakımından sınırlarını zorlayan çalış teknikleri (arpeggio, rasgueado, pizzicato vbg.), CD’nin Doğaçlama (track 4,7), Su (track 8) ve Şarab-ı Aşk (track 6) parçalarında özellikle kendini gösteriyor. Eserlerin genelinde ise piyanonun bağlama tınısına yakın duran mute ve pizzicato (tellerin parmaklarla gerek çekilip, gerek kapatılarak çalınması) vb. teknikler içeren icrası, çalınan diğer saz tınılarıyla da yan yana gelerek ayrı bir renk oluşturuyor.

Kemal Dinç ve Drama Oda Müziği Topluluğu adı altında kimi şehirlerde (Berlin, Weimar, Nürnberg, Rotterdam ve Aachen) sahnelenen esereler Berlin’de toplu olarak kaydedildi.


Albüm İçeriği

1.Lir ve Ateş I
2.Doğaçlama
3.Lir ve Ateş II
4.Doğaçlama
5.Lir ve Ateş III
6.Şarab
7.Dörtlü Doğaçlama
8.Su
9.Masal
10.Selen (canlı konser kaydı / Bonn)


Disk Sayısı: 1

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız