Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tuşların İzinde 85 Yıl

Tuşların İzinde 85 Yıl

Tuşların İzinde 85 Yıl

Sanatçı: Ece Demirci
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8697427993156


8 yaşında piyanoya başlayan, eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda devam eden, aynı okulda yüksek lisans yapan, Almanya'da Hannover Musik Hochschule'den en iyi derece ile "Konser Piyanistliği" diploması alan piyanist Ece Demirci'nin ikinci CD'si "Tuşların İzinde 85 Yıl: 1929'dan 2014'e Türk Bestecileri" yayınlandı.

Cemal Reşit Rey'in son öğrencileri arasında da yer alan ve halen MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'nda Profesör olan Demirci, Türk bestecilerin eserlerinden oluşan bir albüm yapmaya karar verdiğinde, hocası Cemal Reşit Rey'in On Halk Türküsü'nü yorumlamak istemiş. Zamanla genişleyen proje, yakın arkadaşları ve yeni kuşak Türk bestecilerinden Özkan Manav ve Hasan Uçarsu'nun sanatçı için yepyeni birer eser yazmaları fikri ile büyümüş ve sonunda 11 bestecinin eserlerini kapsayan son halini almış.

Ece Demirci bu CD'de, 1929'dan günümüze bestecilerin eserlerini yorumlarken, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Beşleri'nin önderliğinde başlayan müzik alanındaki gelişmelerin, yıllar içinde nasıl farklı bir düzeye geldiğini vurgulamayı amaçlıyor.

Kayıtları 6 ay süren, 2 CD'lik bu albümde, N.Kazım Akses'in "Beş Piyano parçası" (1929), U. Cemal Erkin'in "Duyuşlar"ı (1937), A. Adnan Saygun'un "Anadolu'dan" (1945), İlhan Usmanbaş'ın "Altı Prelüd"ü (1945), Muammer Sun'un "Yurt Renkleri" (1955), Cemal Reşid Rey'in "On Halk Türküsü" (1967), İlhanBaran'ın "Siyah ve Beyaz"ı (1979), Kamran İnce'nin "My Friends Mozart"ı (1987), Mahir Cetiz'in "Triptych"den I'i (2003), Özkan Manav'ın "Bulutsu Zerrecikler"i (2013) ve Hasan Uçarsu'nun "Eşik" (2014) isimli eserleri yer alıyor.

Değerli piyanist İdil Biret'in ön yazısı ile sunulan albüm, ülkemizdeki piyano edebiyatının 85 yıllık yolculuğunu dinleyiciler ile paylaşıyor.

DİSK 1

1. Necil Kazım Akses - Beş Piyano
2. Ulvi Cemal Erkin - Duyuşlar
3. Ahmet Adnan Saygun - Op. 25, Anadolu'dan
4. İlhan Usmanbaş - Altı Prelüd
5. Muammer Sun - Yurt Renkleri

DİSK 2

1. Cemal Reşit Rey - On Halk Türküsü
2. İlhan Baran - Siyah ve Beyaz
3. Kamran İnce - My Firend Mozart
4. Mahir Cetiz - Triptych'den 1
5. Özkan Manav - Bulutsu Zerrecikler
6. Hasan Uçarsu - EşikDisk Sayısı: 2

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız