Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ang Lee

Ang Lee Kimdir?

Ang Lee, dönem filmi çekmeyi seven bir yönetmen olarak tanınıyor. Ancak son filmi 'Crouching Tiger Hidden Dragon - Kaplan ve Ejderha'nın, Kuzey Amerika'da 100 milyon dolar barajını aşan ilk yabancı film olması ve bununla da kalmayıp tam 10 dalda Oscar'a aday olması, Lee'yi en popüler yönetmenler listesinin tepesine oturtuyor.

20. yüzyılın başlarında yazılmış bir Çin romanından uyarlanan 'Kaplan ve Ejderha', duygusal öyküsü, feminist yaklaşımı, aksiyon sahneleri ve sanatçı estetigiyle Cannes, Toronto ve New York film festivallerinde saygıyla karşılandı. Ang Lee aslen Tayvan'lıdır. New York'ta yaşıyor.

1954'te Tayvan'da dogan Lee, 1975'te Amerika'ya geliş ve önce tiyatro yönetmenliği, sonra ise sinema eğitimi almış. Lee, 6 yıl sadece senaryo yazmakla ugraştıktan sonra ilk filmi 'Pushing Hands'iı1992'de yönetmiş. Ona Tayvan adına en iyi yabancı film Oscar'ını kazandıran ikinci filmi 'The Wedding Banquet - Dügün Yemegi', Amerikalı sevgilisiyle New York'ta yaşayan Çinli bir eşcinselin ailesinin ziyaretiyle düzeninin altüst olmasını öykülüyordu. 'Düğün Yemeği', Berlin'de Altın Ayı ödülüne layık görülecekti. Yönetmen ertesi yıl 'Eat Drink Man Woman'la ikinci kez en iyi yabancı film Oscar'ına uzanacak ve basarısının bir tesadüf olmadığını kanıtlayacaktı.

19. yüzyil İngiltere'sinde geçen Jane Austin uyarlaması 'Sense and Sensibility - Aşk ve Yaşam'da Emma Thompson, Kate Winslet ve Hugh Grant'ten oluşan bir kadroyu yöneten Lee'nin sonraki dönem filmi ise 70'li yıllarda bir Amerikan kasabasında geçen ve iki ailenin içiçe geçmiş öykülerini geniş ve usta bir perspektifle yansıtan 'The Ice Storm - Buz Fırtınası'ydı. Kevin Kline, Joan Allen, Sigourney Waever, Tobey Maguire, Christina Ricci ve Elijah Wood'un başrollerini paylaştıkları 'Buz Fırtınası' pek çok yerde eleştirmenlerden olumlu notlar aldı, Cannes'dan en iyi senaryo ödülüyle döndü. Lee'nin sonraki projesi ise Amerikan iç savaşını anlatan 'Ride With The Devil - Şeytanla Yolculuk'tu. Ang Lee'Şeytanla Yolculuk'un fazla iş yapmamasından sonra 'Kaplan ve Ejderha'yı Çin'de Çince olarak çekmeye karar verdı. Amerika'da seyircinin altyazı okumaktan nefret ettiği düsünüldüğünde bunun ne kadar riskli bir karar oldugu ortadaydı. Ama Lee Amerikan seyircisinin de okumasının zamanının geldiğini düşünüyor. 'Orda dışarda büyük bir dünya var. Ama kültürel alışveriş hep tek yönlü işliyor. Bunu artık degiştirmenin zamanı geldi' diyor Lee. Şu sıralarda iki proje üzerinde çalışıyor. İlki bir müzikal. İkincisi ise 2003'te vizyona girmesi planlanan büyük bütçeli bir bilim-kurgu: 'The Hulk'. 'Ang görsel öyküleme yeteneğiyle, karakter yaratmadaki başarısını birleştirecek bu filmde' diyor yapımcı Gale Anne Hurd... Bize ise beklemek düşüyor... Ne de olsa, Chow Yun Fat'i uçuran, Amerikalılara altyazılı film izlettiren bir adamın, ne yaptığını izlemek gerek...

Eserleri ve Katkıda Bulundukları

3 ADET
Crouching Tiger Hidden Dragon - Kaplan ve Ejderha

Crouching Tiger Hidden Dragon - Kaplan ve Ejderha


Ang Lee
DVD
Sony Pictures
14,99 TL %15 12,74 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.