Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Fikret Başkaya

Fikret Başkaya Kimdir?

Doç. Dr. Fikret Başkaya 1940 Denizli doğumlu, eleştirel yazılarıyla tanınan sol görüşlü yazar.

Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi'nde yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

Türkiye'ye döndükten sonra askerliğini yaptığı Yedek Subay Okulu'nda 'sakıncalı er' sayılarak Erzurum'a (Oltu) sürgün edildi. Askerlik sonrası değişik kuruluşlarda araştırmacı olarak çalıştı. Bir süre Sosyal Hizmetler Akademisi'nde iktisat dersleri verdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi'nde cezasını çekti. 2004'te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine Akıntıya Karşı Yazılar adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya'nın, 'devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği' gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Başkaya'nın 'eleştiri sınırları içinde kaldığı'na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005). 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya'nın Paradigmanın İflası adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi.

Fikret Başkaya 2007 yılı itibariyle Özgür Üniversite'nin başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu kuruluşta gönüllü olarak ders vermektedir.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları

30 ADET
Paradigmanın İflası

Paradigmanın İflası


Fikret Başkaya
İnce Kapak
30,00 TL %22 23,40 TL
Liberal Virüs

Liberal Virüs


Samir Amin
İnce Kapak
24,00 TL %22 18,72 TL
Yenilgi Tuzağı

Yenilgi Tuzağı


Fikret Başkaya
İnce Kapak
32,00 TL %20 25,60 TL
Modernite, Demokrasi ve Din

Modernite, Demokrasi ve Din


Samir Amin
İnce Kapak
20,00 TL %22 15,60 TL
Karanlık Zafer

Karanlık Zafer


Walden Bello
İnce Kapak
29,00 TL %10 26,10 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.