Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Fredric Jameson

Fredric Jameson 1934 yılında Cleveland, Ohio'da doğdu. Marksist edebiyat kuramcısı, edebiyat eleştirmeni ve teorisyeni.

Jameson, Münih'de ve Berlin'de okudu. Yale Üniversitesinde, Jean-Paul Sartre üzerine doktorasını yaptı.

Jameson'ın, toplumsal ve tarihsel Bütünlük (Bütünsellik) temelli Yeni-Marksizmi, Marksist politik ve teorik düşünce içinde, Hegel'in İçkin Eleştiri (Immanennte Kritik) kavramının etkisinde ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, Georg Lukács'ın, Ernst Bloch'un, Theodor Adorno'nun, Walter Benjamin'in, Herbert Marcuse'un ve Sartre'ın belirgin bir etkisi vardır. Jameson, 20.yüzyılın sonundaki koşulların tanımlanması olarak postmodernizmin çok tanınmış teorisyenlerinden biridir, ancak hicbir surette bir postmodern teorisyen degildir. Onun çalışmaları daha çok postmodern düşüncenin yadsınmasına yöneliktir.

1950'li yıllarda Amerika'da o zamana kadar çok tanınmayan Batı marksizminin dogmatik olmayan bir yorumunun tanınmasını sağladı. Böylece, Birleşik devletlerde Yeni Sol'un gelişmesine katkıda bulundu.

Jameson Marksizm ve Biçim (Marxism and Form), Postmodernizm:Gec Kapitalizmin Kültürel Mantigi (Postmodernism: The Cultural Logic of Late Capitalism) gibi kitaplarıyla bilinmektedir. Jameson, bir Marksist olarak geç dönem kapitalizm koşullarında Marksizmi eleştirel olarak yeniden kullanıma sokmaya yönelmiştir. Politika, Kültür ve Edebiyat üzerine kitapları yayınlamıştır. 2004 yılında ayrıca Almancada Modernitenin Mitleri adlı çalışması yayınlandı.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları


10 ADET
Brecht ve Yöntem

Brecht ve Yöntem


Fredric Jameson
İnce Kapak
26,00 TL %22 20,28 TL
Zamanın Tohumları

Zamanın Tohumları


Fredric Jameson
İnce Kapak
35,00 TL %20 28,00 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.