Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme

Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme

Avrupa Birliğinde Siyasal Bütünleşme

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2789785919957 | Format : Epub

Temelleri 1951 Paris ve 1957 Roma Antlaşmalarına dayanan Batı Avrupa Bütünleşme hareketi, Ekonomik alanda, başlangıcından bugüne kayda değer gelişmeler kaydetmiştir. Kurucu ülkeler arasında gümrük birliği 1.7.1967'de tamamlanmış; malların dışında emek, sermaye ve hizmetlerin serbest dolaşımını simgeleyen tek pazar aşamasına 31.12.1992'de ulaşılmıştır. Bütünleşmenin düzeyi 1999 başından itibaren ekonomi politikaları ve parasal birliği sağlamaya yönelmiş; bu cümleden olmak üzere 2002 başından itibaren üye ülkelerin çoğunluğunun katılımı ile tek para sistemine geçilmiştir. (İngiltere Birleşik Krallığı hariç).

Günümüzde Avrupa bütünleşmesi ekonomik işbirliği düzeyindeki gelişmeler dikkate alınarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte siyasal bütünleşme alanında da, başlangıçtan bugüne önemli mesafeler kaydedilmiştir. Kurucu Antlaşmaların dışında, spontane bir gelişme olarak 1970'lerde başlayan Avrupa Siyasi İşbirliği, 1986 yılında imzalanan Tek Avrupa senedi ile hukuksal bir nitelik kazanmıştır. Ancak siyasal bütünleşme alanında asıl adımlar 1991 Maastricht ve 1997 Amsterdam Antlaşmaları ile atılmış, devam eden yıllarda Avrupa konseyi zirve kararları ile netleşmiştir.

Bu eserde, AB Siyasi İşbirliğinden Acil müdahale Gücü'ne kadar Avrupa'nın Siyasal bütünleşme alanında kaydettiği mesafe incelenmektedir. Özellikle Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasının yeni bir açılımını simgeleyen Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası hem Nato bünyesi içerisinde oluşturulan AGSK nedeniyle, hem 1999 Helsinki zirvesinde aday ilan edilmemiz nedeniyle Türkiye'yi yakından ilgilendirmektedir.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2002

e-Kitap:

Format: epub32x32.png

Sayfa Sayısı: 185

Baskı Yılı: 2002

Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız