Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Güneydoğu'da CHP Algısı

Güneydoğu'da CHP Algısı

Güneydoğu'da CHP Algısı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 9789755203119 | Format : Epub

Bu çalışma Cumhuriyet Halk Partisi'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Toplumsal Tabanını Kaybetmesinin Nedenleri (1990-2011): Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep Örneği başlığı ile doktora tezi olarak yapılan araştırmanın yeniden gözden geçirilmiş halidir. Saha araştırmasının referandum, genel seçim dönemleri ile paralel zamanda yapılmış olması çalışmanın önemini arttırmıştır. Araştırma çerçevesinde saha çalışmasının yapıldığı illerde bu süreçleri büyük ölçüde gözlemleyebilme şansına sahip oldum.

Ayrıca partideki lider değişiminin partinin yerel örgütlerinde nasıl bir etki yaptığını da gözlemleme imkanı yakaladım. Kürt seçmen ile CHP ilişkisi genel olarak nasıl değerlendirildiği ile birlikte partinin yerel temsilcilerin bu süreçlere yönelik görüşlerini büyük ölçüde elde ettim. Bunlar araştırma açısından önemli noktaları oluşturmuştur.

Siyasal partiler, ülke siyaseti, CHP’nin izlediği siyaset ve Kürt sorunu gibi geniş alanlar üzerinde ele almaya çalışılan bu araştırmada eksik kalan bazı noktalar olmuştur. Fakat mümkün olduğu kadar bu alanlardaki teorik bilgilerle somut veriler ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Yerel siyasi aktörlerin siyasete yönelik görüşlerinin ve mensubu oldukları partinin nasıl değerlendirildiğinin anlaşılmaya çalışılması sosyolojik bir analiz imkanı elde edilmesi açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Tüm bunlarla birlikte bu konuda farklı perspektifler ortaya koyabilecek bilimsel araştırmalara ihtiyaç bulunduğunu belirtmek gerekir. Siyasetteki kültürel taleplerin ülke siyasetinin merkezinde yer alması ile birlikte siyasal partilerin izledikleri politikaların değişimi, seçmenin beklentileri gibi konuda yapılmış bir çalışma siyaset sosyolojisi literatürüne önemli bir bilgi ve veri kaynağı sağlayacaktır. 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız