Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Meşhur Matematikçiler

Meşhur Matematikçiler

Meşhur Matematikçiler

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 2789785893066 | Format : Epub

Ülkemizde çok az yayın yapılan alanlardan birisi matematik tarihidir. İleri teknolojinin temelinde bulunan bilimin seyir defterini aydınlatmak, gelecekteki bilimsel ve teknolojik başarılara dair oldukça güvenilir biçimde kehanette bulunabilme imkanını sağlayacaktır.

Bir yerde yepyeni bir disiplin geleneğinin doğup yerleşebilmesi için ilkin uygarlık yarışını at başı götürenlerin bu konuda yaptıklarını aktarmak belli bir yere kadar doğru bir tavır gibi görünmektedir. Bu düşünceden hareket ederek, kapsamlı ve orijinal bir matematik tarihi hazırlamazdan önce tercüme yoluna gitmeyi seçtim.

Matematik tarihi bir bütün olup, Mısır ve Mezopotamyalılardan başlatılarak, Yunan ve İslam uygarlıklarını katederek günümüze kadar ulaştırılır. Burada çevirisi sunulan kitap, uygarlıklar arasında bir seçme yapmayıp, Yunan'dan, İslam dünyasından, Hindistan'dan ve modern çağ Avrupa'sından seçkin matematikçilere yer verdiği için tercih edilmiştir.
Kitap, yazarının da önsözünde belirttiği gibi profesyonel okuyucu için değil, henüz meslek seçimini yapmamış taze zihinler için, büyük matematikçilerin kişilikleri, yaşam tarzları, dünya görüşleri espirili bir üslupla anlatılarak özenti duygusu uyandırma amacıyla yazılmıştır. Özellikle bu nokta, benim de kitabı tercüme etme amacım. Yani, henig iş işten geçmemiş, iyi şeyler yapabilmek için önünde bol vakti olan genç zihinleri büyük insanların kişilikleriyle, çalışmalarıyla, başarılarıyla heyacanlandırmak, onların yoluna çekebilmek, özendirmektir.

Format: epub32x32.png

Sayfa Sayısı: 101

Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız