Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İzlenimler-AKP Türkiye'si

İzlenimler-AKP Türkiye'si

İzlenimler-AKP Türkiye'si

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 9789755203256 | Format : Epub

İzlenimler, Armağan Öztürk’ün 2011 ile 2015 arasındaki dört yıllık dönemde çeşitli gazetelerde yayınlanmış olan yazılarından oluşuyor. Gittikçe otoriterleşen Türkiye’nin eleştirel bir analizi olarak görmemiz gereken bu çalışma, CHP’den Kürt meselesine ve oradan Ortadoğu’ya, dış politikaya dek uzanan oldukça çeşitli temaları içeriyor.

Türkiye’nin bugününü “kurumların YÖK’leşmesi” olarak niteleyen Öztürk, “ileri demokrasi” söyleminin temellerini sorguluyor. AKP’nin muhafazakarlaştırıcı politikalarını üç çocuk meselesinden, laiklik-dindarlık ilişkisine kadar inceleyen yazar, tartışmaya değer iddialar ortaya atıyor.

CHP’nin ideoloji sorunundan, “Kemalistlerin milliyetçiliği” sorununa uzanan bir dizi tartışmaya açık iddialara sahip olan bu çalışma, Türkiye gündemindeki meseleleri anlamak isteyenler için tartışmaya katılmaları açısından oldukça yararlı olacaktır.

Kemalizm’in “ötekileştirildiği”, geriletildiği ama onun yerine demokrasiden ziyade bir tür “diktatörlüğün” inşa edildiği, bu nedenle “post-kemalist” demokrasi tahayyülünün çöktüğü tezi oldukça ilginç görünüyor. Kemalizmin bir “iadeyi itibar sürecinin başlatılması gerek” anlayışından, Syriza’nın “sadece bir blöf” olduğu anlayışına kadar uzanan bir dizi ilginç ve tartışmaya değer çözümlemelerin yer aldığı İzlenimler kitabı Türkiye’nin içinden geçtiği sorunsal süreci eleştirel anlamda değerlendiren oldukça az sayıdaki eserler arasına girecektir. Sosyal bilimcilerin önemli bir bölümünün “konformistleştiği” bir dönemde bu eleştirel kitabı sosyal bilimlerdeki öğrencilerin ve akademisyenlerin okumasını tavsiye ederim.

-Prof. Dr. İbrahim Kaya-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız