Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Düsman
Düsman

Düsman

Yönetmen: Zeki Ökten
Oyuncu: Aytaç Arman
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 8694990400173

Düsman Film Açıklaması


Sürü'yü, 30. Berlin Şenliği'nde jüri özel ödülü ve en iyi senaryo dalında Uluslararası Katolik Ofisi'nin ödülünü kazanan, işsiz ve yoksul bir işçinin öyküsünü anlatan Düşman (1979) izledi. Senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı Düşman önce sansür tarafından yasaklandı. Sansür kararı Danıştay tarafından bozulurken bilirkişi raporunda şu hususlar belirtiliyordu: "Önemli bir ülke sorunu olan işsizliğin ve bunun getirdiği toplumsal, bireysel sorunlara, bunlardan kurtulma çabalarının görüntülendiği filmde, bazı gerçekler fazla yalın ve çarpıcı biçimde verilmiş sayılabilir. Ancak bu durum kamu düzenini zedeleyici nitelikte addolunamayıp, sanatçının dünya görüşünün ve olayları yorumlayışındaki anlayış ve yaklaşımın bir sonucu olarak kabul edilmelidir... Film tek yönlü kaba propaganda yerine ilişki ve sorunlara toplumsal ve insani karmaşık yönleriyle yaklaşmakta ve filmin işleyişinde belli bir estetik değere ulaşma çabası açıkça görülmektedir... Filmin son sahnelerinde de ileriye dönük belirli bir umut ve iyimserlik simgelenmektedir..."
- Türk Sinema Tarihi, Giovanni Scognamillo, Kabalcı Yayınevi

İsmail (Aytaç Arman) genç karısı Naciye (Güngör Bayrak), kayınvalidesi ve küçük kızıyla yoksul bir yaşam sürerler. İş bulmak için zorlu bir savaşım vermektedir İsmail. Belediyede kendisine bir iş bulan İsmail yine de kendini ezilmişliğin ve yoksulluğun acılarından kurtaramaz. Karısı ile aralarındaki sevgi bağı ise giderek kopmaya başlamıştır. Çevresindeki gösterişli yaşama özenen Naciye sonunda kötü yola düşer ve bir süre sonra da evi terkeder. İsmail kaçan karısını bulup öldürerek namusunu temizlemek ister...


VCD:

Disk Sayısı: 2

Dil Seçenekleri
Türkçe(Orijinal)

DVD:

Disk Sayısı: 1Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.