Bitcoin, balon mu? devrim mi?

3 Ocak 2009 yılında sessizce hayatımıza giren Bitcoin, (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Yeni Bitcoin’ler belli kurallara bağlı olarak “madenci”lerin çıkartmasıyla piyasaya giriyor. Kendi borsasını da oluşturan Bitcoin’ler, pazar değerinden alınarak duruma göre daha yüksek veya daha düşük değerden gerçek paralara bozdurulabiliyor.

Aynı zamanda birçok platform alışveriş ya da bağış için Bitcoin’i kabul etmeye başladı.

Bitcoin Zenginleri:  (1 Bitcoin= 2300$) 

1. Satoshi Nakamoto – 3.3 milyar Dolar
Bitcoin’i geliştiren ve kimliği hala bilinmeyen kişi.
2. Ross Ulbricht  – 300 milyon Dolar
İşlediği suçlar nedeniyle müebbet hapis cezası aldı ve 144 binden fazla Bitcoin’i FBI tarafından ele geçirildi. Artık dünyadaki en büyük Bitcoin cüzdanlarından biri FBI’a ait.
3. Roger Ver – 156 milyon Dolar
Eski siyasetçi olan Ver, Bitcoin’in erken savunucularından olduğu için ‘Bitcoin İsa’ adıyla anılıyor. Elde ettiği gelirlerle hayır işlerine milyonlarca dolar tutarında bağış yapıyor.
4. Charlie Shrem – 135 milyon Dolar
Bitcoin Vakfı’nın kurucusu ve çeşitli özel şirketlere danışmanlık yapan milyoner.
5. Dave Carlson – 105 milyon Dolar
İlk zamanlarda küçük yatırımlarla başlayan Carlson, zamanla kazancını katlamayı başardı.

Zaman bize ne gösterecek? Önümüzdeki yıllarda kağıt paranın yerini sanal paralara bırakacağı inancında olanların sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu düşünürsek, gündemi takip etmek de yarar var.

Bitcoin

4 ürün listelenmektedir.

Filtreler
Bitcoin
14,87 TL
İnce Kapak
Bizim Gezegen
Bitcoin
33,55 TL
İnce Kapak
Nobel Yaşam
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.