Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası
Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası

Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası

1727-1968

Yayınevi : Turkuaz Yayınları - Yayınevi Genel Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789759263010

Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası Kitap Açıklaması


Türkçe'nin Ermeni harfleriyle de yazılmaya başlanması 14-15. yüzyıllara kadar iner. Bu yolla sayısız folklor, filoloji, edebiyat, din, tarih ve birçok bilim dallarına ilişkin yazma ve basma kitaplar bulunmaktadır. Bu arada Ermeni harfli Türkçe olarak yayımlanmış zengin bir süreli yayın (gazete ve dergi) koleksiyonu da günümüze kadar ulaşabilmiştir.
Ermeni harfli Türkçe basılı eserlerin bilinen en eski örneği 1727, günümüze en yakın örneği de 1968 tarihini taşımaktadır. 250 yılı aşkın bir süre içinde dünyanın yaklaşık 50 şehrinde, 200 kadar yayıncı tarafından yayımlanan kitapların sayısı 2000'i geçmektedir. Sayıları 130'u bulan süreli yayınların ise en eski örneği 1840, en yenisi de 1947 tarihlidir.
Kitaplar, Ermeni-Türk dil ve kültür ilişkilerinin en önemli kanıtlan olduğu kadar, farklı imkanları bulunan bir alfabeyle yazılmış oldukları için filolojik bakımdan da önemlidir. Birçok Ermeni, Türk ve yabancı yazarların önemli eserlerine ilk olarak söz konusu edilen süreli yayınlarda yer verilmiş olması da dikkat çeken bir başka husustur.
Ermeni Harfli Türkçe Kitaplar ve Süreli Yayınlar Bibliyografyası (1727-1968)'nda künyeler Ermeni harfli Türkçe, Ermenice, Türkçe ve Fransızca olarak verilmekte, ayrıca eser adları, yazar, çevirmen, yayınevi, basım yeri gibi yardımcı dizinlerle de farklı bakış açıları için imkân sağlanmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 652

Baskı Yılı: 2016


Dili: Ermenice
Yayınevi: Turkuaz Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Ermenice

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.