Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Halkbilimi Araştırmaları 1

Halkbilimi Araştırmaları 1

Halkbilimi Araştırmaları 1

Yazar: Derleme
Yayınevi :

E Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789753901871


Halkbilimi, sosyal bilimler içinde çok önemli bir alan oluşturmaktadır. Dahası içinde yaşadığımız Anadolu, bu bilim dalı açısındn paha biçilmez bir zenginlik içermektedir.

Baba İlyas'ın ardından "Yahudi, Hıristiyan ve Ermeni / Ağlarlar idi şeyhimiz hanı" diyenlerin, "her yerde, her şeyde, hep beraber demek için" davranan Şeyh Bedrettin'in, "72 millet birdir bize" diyen Hace Bektaş'ın "Ne olursan ol gel" diyen Mevlana'nın, "Sen sana ne sanırsan / Ayruğa da onu san / Dört kitabın manasın / Budur eğer var ise" diyen Yunus'un yani çok kültürlülük ve hümanizmin ilk yatağıdır Anadolu.

Ne ki böylesi anlamlı bir mirasa karşın, onun ortaya çıkarılıp kültürel zenginleşme ve evrensel katkı bağlamında kullanılması açısından çoraklığın da dizboyu olduğu bir coğrafyadır Anadolu.

Buradan hareketle, halkbilimi araştırmaları için yeni bir açılım ve atılım gerçekleştirmek istedik. Bu çalışma böyle bir düşünceyle ortaya çıkmıştır. Halkbilimi Araştırmaları, Anadolu halk kültürü alanındaki bu zenginliğin bilince çıkarılmasına katkı yapmayı amaç ediniyor.

Başlattığımız bu mütevazı, ama iddialı çabada, daha önce yapılmış çalışmaları mirasımız kabul ediyor ve bu kitap dizisinin onlara ciddi bir katkı olmasını diliyoruz. Ayrıca, bir çok çağdaş sanat alanı ve bilim dalının bu alandan önemli katkılar elde edebileceğini biliyoruz.

İnanıyoruz ki açtığımız bu kanal, pek çok halkbilimci ve bu alanla yakın ilgisi olan bilim dallarındaki araştırmacılar için de teşvik edici bir kürsü olacak ve yapacakları katkılar bu çabamıza güç verip ivme kazandıracaktır.Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: E Yayınları

Sayfa Sayısı : 256

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız