Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tarih Olarak Teori - Üretim ve Sömürü Biçimleri

Tarih Olarak Teori - Üretim ve Sömürü Biçimleri

Tarih Olarak Teori - Üretim ve Sömürü Biçimleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Akın Sarı
Yayınevi :

Dipnot

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786054878291


Tarih Olarak Teori, insanlık tarihinde köleliğin yol açtığı değişimlerden yoksulların denetim altına alınmasına, üretim ilişkileri ile inançların birbirinin içine geçme biçimlerinden gündelik hayatta emek süreçlerinin deneyimlenme türlerine varıncaya değin geniş bir konu yelpazesi üzerinde, bugün içinde yaşadığımız kapitalizmin doğasına ve kökenine ışık tutan derinlikli bir tartışma yürütüyor. Jauris Banaji, tarihe ilişkin doktriner ve ortodoks okumalar ve kuramlarla hesaplaştığı bu tartışmasında, insanlık tarihinin kanallarında halkların ne şekilde boyunduruk altına alınarak "işçileştirildiğini" anlatıyor.

Üretim tarzlarının içsel dinamiğini açıklayan şey nedir? Üretim tarzları ve sömürü? biçimleri birbiriyle nasıl bir ilişki içindedir? Verili sömürü? biçimleri aşağı yukarı hangi şartlar altında bulunur? Basit meta üretiminin tarihsel anlamı nedir? Kapitalizm nedir ve nasıl meydana gelmiştir? Hukuki sistemler ile kapitalist gelişme arasındaki ilişki nedir? Ücretli emek yalnızca sermayenin gerektirdiği bir şey midir yoksa kölelik de bu tarzda işleyebilir mi?

Banaji, Tarih Olarak Teori'de bu soruların hepsine kendine has ve kışkırtıcı yanıtlar vermektedir. Yarını bugünden kurabilmek ve bugündeki dünü? anlamak için, Banaji'nin insanlık tarihine ilişkin geliştirdiği tezler her anlamda tartışılmaya değer bir nitelik taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 494

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dipnot

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 494

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!