YENİ YAYINLANACAK KİTAPLARThe Tastements
Damızlık Kızın Öyküsü kitabıyla kadın haklarının edebiyat alanında güçlü temsilcilerinden biri haline gelen Margaret Atwood’un devam romanı, Türkçe çevirisiyle 2020 yılında D&R rafları ve online stoklardaki yerini alıyor. Orijinal adı The Tastements olan ve Türkçe adı yayınevi tarafından henüz kamuoyuna açıklanmayan romanın İngilizce versiyonu, Eylül 2019’da dünya genelinde okurlarıyla buluştu.
Kanadalı Yazar Margaret Atwood’un 1985'te yayımlanan ve çıkış tarihinden yıllar sonra güçlü hikayesiyle yeniden gündeme oturan romanı Damızlık Kızın Öyküsü, The Tastements’ta kaldığı yerden 15 yıl sonrası ile devam ediyor. Damızlık Kızın Öyküsü’nde distopik ve ataerkil bir düzenin hakkını arayan kadın bireylerini ele alan Atwood, romanın sonuna dair tüm soru işaretlerini The Tastements’ta gideriyor.  
Bugünün Distopik Kurgusu: Damızlık Kızın Öyküsü
Dünya genelinde hüküm süren erkek egemen anlayış; kadınların erkeklerle eşit sosyal konum elde etmeleri bir yana, mevcut haklarını gözetmeleri konusunda da onları kısıtlıyor. Peki, kadınlar için halihazırda geçerli olan bu durumun distopik bir düzende nasıl olabileceğini hiç düşündünüz mü? The Tastements’ın ilk kitabı olan Damızlık Kızın Öyküsü, okurlarını işte tam da bu dünyanın gerçekleriyle yüzleştiriyor.
Zaman dilimi olarak yakın geleceğin karanlık bir versiyonunda geçen Damızlık Kızın Öyküsü’nde “kadının metalaşması”, tüm dehşet verici yüzüyle ele alınıyor. Kitapta tüm toplumun ağır koşullar altında yaşadığı totaliter ve dini ağırlıklı Gilead ülkesi, kadınlar için tam anlamıyla bir cehennem olarak tasvir ediliyor.
Damızlık Kızın Öyküsü’nde kadınlar, adlarını hizmet ettikleri erkeklerin isimlerinden alıyor. Kadınların bir adının dahi olmadığı bu düzende; onları görev tanımlarına göre kırmızı, mavi, beyaz ve yeşil renkler temsil ediyor. Kitapta geçen olaylar ise Offred adı verilen bir “damızlık kız”ın ağzından anlatılıyor. Ve kitap, Offred’in tüm kaderini baştan çizecek bir karar vermek üzereyken sonlanıyor.
The Tastements, Yanıtlarıyla Geliyor
Damızlık Kızın Öyküsü 2019’da edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden Booker Ödülü’nü kazanarak gündemdeki yerini tazelerken, öykünün devamı olan The Tastements da okurlarıyla buluşuyor. Offred’in çok merak edilen serüvenini üç farklı kadının ağzından sürdüren kitap, bir önceki hikayenin karakterlerinden olan Lydia Teyze ve Offred’in iki kızı olan Agnes ile Nicole’ün anlatımıyla zengin bir okuma deneyimi sunuyor.
Bu distopyadan kurtuluş olacak mı? Ya da her şey daha da mı kötüye gidecek? Tüm bu sorular, sürükleyici bir anlatımla The Tastements’ta cevaplanıyor.