Yılmaz Özdil'den Mustafa Kemal Kitabı

MUSTAFA KEMAL’E DOKUNABİLMEK İÇİN…

1.5 milyon adet ilk baskıyla Türkiye yayın tarihinde bir rekora hazırlanan gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil’in yeni kitabı “Mustafa Kemal” ekim ayında raflardaki yerini alacak. Kırmızı Kedi Yayınevi etiketli kitap, Özdil’in 2008 yılından beri büyük bir titizlikle yürüttüğü çalışmaların sonucu olarak okurlarla buluşacak. Özdil, kitabıyla ilgili “Mustafa Kemal’i hiç böyle okumadınız” diyor… Bu da ister istemez okurlarda büyük bir merak uyandırıyor.

35 senelik gazetecilik tecrübesiyle, yaklaşık 10 senelik çalışmasını fırından çıkarmaya hazırlanan Özdil, ”Mustafa Kemal’in aydınlanmasını bizden sonraki jenerasyonlara aktarma sorumluluğumuz var” diyerek yola çıkıyor ve bu kitapla her ile, her dile, her dine, her kültüre, her yaşa dokunmayı diliyor: “Bu toprakları vatan olarak benimsemiş her yurtsever ailenin kütüphanesine, okuma yazma söken her öğrencimizin çantasına, umudumuz olarak dünyaya gelen her bebeğimizin kundağına Mustafa Kemal’in kitabını bırakacağız.”

Siz de “Mustafa Kemal” kitabını ekim ayında raflarda görmeden hemen önce dr.com.tr’den avantajlı fiyatlarla temin edebilir; herkesten önce okuma şansına sahip olabilirsiniz.

Farklı versiyonlarla karşınızda

“Mustafa Kemal” ile 7’den 70’e herkese ulaşmak, Yılmaz Özdil için bu süreçte en büyük motivasyon olmuş. Hal böyle olunca kitap için farklı versiyonlar tasarlanmış. Bu versiyonlardan biri, koleksiyon değeri taşıyan, sadece 1881 adetle sınırlı olacak özel baskı; diğeri ise 1.5 milyon adet yetişkin baskısı. Gerek özel baskı gerekse ilk baskı için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

2018’in sonuna kadar “Mustafa Kemal”in ilkokul öğrencilerine ve anaokulu çağındaki çocuklara yönelik iki farklı versiyonu daha piyasaya sunulacak. Buradaki amaç ise Özdil’in deyişiyle çocukları Mustafa Kemal’le tanıştırma isteği. 8-12 yaş grubu çocuklar için yetişkin versiyonunda anlatılanlar, onların okuma ve anlama becerilerine indirgenecek. Daha küçük yaştaki çocuklar içinse pedagoji uzmanları tarafından denetlenmiş renkli ve çizgi karakterlerden oluşan 10 kitaplık bir set piyasadaki yerini alacak.

“Mustafa Kemal” sadece Türkiye’de değil, yurtdışındaki okurlarla da buluşacak. Bir başka deyişle kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ü merak eden ve hakkında kapsamlı bir okuma yapmak isteyen yabancılar için de önemli bir kaynak olmaya aday. Kitabın İngilizce ve Almanca dillerindeki baskıları bugünlerde hazırlanıyor, yayın tarihleriyse henüz belli değil.

“Mustafa Kemal” sadece Türkiye’de değil, yurtdışındaki okurlarla da buluşacak. Bir başka deyişle kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ü merak eden ve hakkında kapsamlı bir okuma yapmak isteyen yabancılar için de önemli bir kaynak olmaya aday. Kitabın İngilizce ve Almanca dillerindeki baskıları bugünlerde hazırlanıyor, yayın tarihleriyse henüz belli değil.

“Mustafa Kemal”in yolculuğu 2019’da bir belgeselle devam edecek. Kitap, 100 Atatürkçü yurtsever tarafından seslendirilecek. Seslendirmelere 2 bin fotoğraf ve görüntü de eşlik edecek. Böylece kitabı hem kitap arşivinize hem de görsel arşivinize eklemeniz mümkün olacak.

Hummalı bir çalışma

Bu kapsamlı bir proje için Kırmızı Kedi Yayınevi, elini taşın altına koymaktan çekinmeyip ortaya büyük bir emek ve çaba koyuyor. Kitabın Türkiye’nin dört bir yanından okurlara rahatlıkla ulaşması konusunda yayınevi oldukça hassas. Siz de nerede olursanız olun dr.com.tr’den sipariş ederek Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapılmış en kapsamlı araştırmalardan biri olan bu kitaba kolayca ulaşabilirsiniz.

Yılmaz Özdil kimdir?

1965 yılında İzmir’de doğan Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümü mezunu. Aralarında Milliyet, Sabah, Star, Hürriyet’in de bulunduğu pek çok gazetede muhabir, yazı işleri müdürü ve köşe yazarı olarak görev aldı. 2014 yılından bu yana ise yazılarını Sözcü gazetesinde kaleme alıyor.

Özdil’in yayımlanmış sekiz kitabı bulunuyor: “İsim, Şehir, Hayvan” (2011), “İsim, Şehir, Bitki” (2012), “İsim, Şehir, Artist” (2014),“Kadın” (2015), “Adam” (2016) ve “Sen Kimsin” (2017). Yazarın dokuzuncu kitabı “Mustafa Kemal” ise ekim ayında okurlarla buluşacak.

Yılmaz Özdil Kitapları