Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


23 Nisan Hediyeleri - En Popüler Çocuk Kitapları

Kitap okuma alışkanlığının temeli çocuklukta atılır. Çocuğun kitap okumaya vakit ayırması ileride bu alışkanlığı düzenli olarak devam ettirmesinde önemli rol oynar. Kitaplar; çocuğun bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminde hayati öneme sahiptir. Çocuklar, okuyarak yeni bilgiler öğrenir ve hayal güçlerini genişletir; düşünme ve karar verme yetilerini güçlendirir. Çocuklar için özel olarak tasarlanan resimli kitaplar ise çocuğun hikâye karakterleri ile özdeşleşmesini ve kendi kişilik-karakter oluşumunu dengeli biçimde oturtmasını sağlar. Kitapların ebeveynler ile okunmasının çocuk ile anne ve baba iletişimini olumlu yönde etkilediğinin de altını çizmek gerekir.Devamını Oku

Bu kitap okuma isteğinin çocuğa aşılanmasına ya da çocukta bu isteğin artırılmasına yönelik en anlamlı günlerden biri 23 Nisan’dır. İlk olarak 1924 yılında kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocukların kendini özel hissettiği ve sosyal yaşamın bir parçası olarak gördüğü günlerden bir tanesidir. Çocuk bayramında çocuğa kitap hediye etmek bu günü onun için okumayla bütünleştiren bir anlam ifade edecektir.

Hangi dönemde ne tür çocuk kitapları tercih edilebilir?

Çocukların ilgi ve zevkine uygun pek çok kitap türü mevcuttur: Kahramanlık öyküleri, macera, fantastik, lirik, eğitici, gerçekçi gibi pek çok tür ve alt-tür öykü kitabı, çocuğun hem yaşı hem de ilgisi göz önüne alınarak tercih edilebilir. Pedagoglar, ilk altı ay ile bir yaş arasında bebeğe anne-baba tarafından kitap okunmasını önermektedir. Bilinçli olmasa da bu süreç, bebeğin gelişimine olumlu yönde katkı sağlar. 3-4 yaşlarındaki çocukların resimli hikâye kitapları okuması önerilir. İletişimin sağlıklı olması adına çocuk ile resimler ve renkler üzerinden konuşmanın faydalı olduğu bilinmektedir. 6-9 yaş grubu çocukların hayal gücü gelişmiş olduğundan doğa, insan ve hayvan sevgisine yönelik kitaplar faydalıdır çünkü bu yaş aralığında çocuklar iyi ve kötü, güzel ve çirkin gibi kavramları öğrenmeye ve içselleştirmeye başlar. 10-12 yaş grubu çocuklar sosyalleşme ve dış dünyayı anlayarak gerçekle bağlantı kurma sürecindedir. Bu anlamda fantastik ve macera yönü kuvvetli olan kitapların gerçek üstü olduklarını idrak ederek bunlardan zevk alma eğiliminde olurlar. 12 yaş ve üzeri çocuklar edebiyat eserleri ve klasikleri başlangıç seviyesinde okuyabilir durumdadır. Gerçek hayata dair öyküleri içeren duygusal derinlikli kitaplar onların gelişimine olumlu etki eder.

Kitabın çocuk gelişimindeki yeri ve önemi

Yapılan araştırmalar çocukların kitap okuyarak sosyal çevreyi ve kendi duygu durumlarını bilinçli bir şekilde inşa ettiğini ortaya koymaktadır. Çocuk ile kitap arasında kurulacak bağın belli bir yaşı yoktur. Bebeklik (infant) döneminde ebeveynlerin kitap okuması ile bu bağın temelleri atılır. Çocuğun konuşmaya başladığı dönemde ebeveynlerin çocuğa renkli ve resimli kitaplar okuması önemlidir. Çocuklar sesi taklit ederek konuşmayı öğrendiği için bu süreçte kitap okumak onların telaffuz, vurgu ve tonlamayı daha doğru yapmalarını sağlar. Kitapla kurulan birebir bağ ise çocuğun kitabı okuması ile başlar. Bu süreçte kitap okumanın faydaları saymakla bitmez: Kitap okumak; çocuğun dil gelişimini hızlandırır, mental gelişimini destekler, hayal gücünü artırır ve gerçek hayatla bağ kurmasını kolaylaştırır. Kelime hazinesini geliştirir, araştırmacı ve yaratıcı yönünü besler, sebep – sonuç ilişkisi kurmasını ve muhakeme yeteneğini üst seviyeye çıkarmasını sağlar.

23 Nisan fiziksel aktivite ve gösteri gibi özel etkinliklerin olduğu renkli ve eğlenceli bir gündür. 23 Nisan’da çocukları kitap okumaya teşvik etmek, kitap okumanın diğer etkinlikler kadar eğlenceli olduğuna onları ikna etmeyi kolaylaştırır. Bu sebeple de çocukları okumaya yönlendirecek şekilde yaşlarına uygun olan türde kitaplar edinmeye yönlendirmek gereklidir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.