Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Altıncı Yok Oluş
Altıncı Yok Oluş

Altıncı Yok Oluş

1/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Nalan Tümay
Yayınevi : Okuyan Us Yayınları - İnceleme Dizisi
Standart Teslimat
16 Haziran - 21 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786059318006

Altıncı Yok Oluş Kitap Açıklaması


Son yarım milyar yılda tam beş kitlesel yok oluş yaşandı; dünyada yaşam çeşitliliği aniden ve dramatik ölçüde azaldı. Peki gözlerimizin önünde yeni bir kitlesel yok oluş yaşanıyor olabilir mi?

"Altıncı Yok Oluş harika bir kitap... Büyük, ani değişikliklerin yaşanabileceğini, bunun olasılık dışı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bunlar daha önce yaşandı, yeniden yaşanabilir."
-ABD Başkanı Barack Obama-

Dünyanın dört yanında bilim insanları, dinozorların yok olmasına neden olan asteroit çarpmasından sonra en yıkıcı yok oluş süreci olduğunu öngördükleri altıncı yok oluşu gözlemliyor. Bu kez, felaketin nedeni biziz.

"Doğa bilimciler dünya tarihinde beş yok oluş gerçekleştiğini söyler; Kolbert, insan faaliyetlerinin, gezegeni altıncı yok oluşa götürdüğüne dair ikna edici bir tez ortaya koyuyor."
-Bill Gates-

Hem samimi, hem eğlenceli, hem de bilgi dolu bu kitapta, New Yorker yazarı Elizabeth Kolbert, insanın, gezegenimizdeki hayatı, diğer hiçbir türün yapmadığı şekilde değiştirmesinin nedenini ve nasılını anlatıyor. Çok sayıda disiplinde yapılmış araştırmaları, yok olmuş türlerin tanımlarını ve kavram olarak yok oluşun geçmişini bir araya getiren Kolbert, gözlerimizin önünde yok olmakta olan türlere dair etkileyici ve kapsamlı bir hikaye sunuyor. Kolbert, altıncı yok oluşun insanoğlunun en kalıcı mirası olmaya aday olduğunu gösteriyor ve bizleri insan olmanın anlamını yeniden düşünmeye zorluyor.

Altıncı Yok Oluş, dünyanın geleceğine dair; entelektüel tarih, doğa tarihi ve saha muhabirliğini bir araya getiren ve gözlerimizin önünde süregelen kitlesel yok oluşa dair güçlü bir anlatım sunan önemli bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 2
hobi olarak ilgilenmek isteyenler için iyi bir konu

jeoloji ve evrimsel süreçle ilgili konuları içeren merak uyandıran ve daha sonrasın da hobi olarak bile ilgilenmek isteyeceğiniz bir konuyu çok güzel anlatmış bir kitap

17.04.2021

Zihin açıcı, öğretici bir kitap

Altıncı Yok Oluş severek okuduğum bir araştırma kitabı oldu. Yazar Elizabeth Kolbert  araştırmacı gazeteci olarak sıradan insanların anlayacağı sade bir dil ve kurgu ile türlerin gelişim ve yok oluşunu anlatıyor. Ben kısa sürede bitiremedim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim bir kere kaptırıp okuyunca su gibi akıyor; hatta iki üç bölüm arka arkaya olunabilirse bağlantılar da daha iyi anlaşılıyor. Dünya ve yaşam tarih öncesi dönemlerden bu yana defalarca gelişmiş, yok olmuş ve tekrar gelişmiş. Bu bir döngü. Her yok oluş kötü mü? Mesela dinazorlar yok olmasaydı insanlar var olabilir miydi? Şu son bir kaç yüzyılda olan gelişmeler ile yeni bir sürece girdi dünyamız. Bu sefer ki yok oluş kendi kendine değil ama bir türün gelişerek dünyayı şekillendirmesinden ötürü olacak diyor yazar. Yazar pek çok araştırmayı okumuş, bilimadamları ile röportaj yapmış hatta zaman zaman sahada onlarla incelemelere de katılmış. Kısaca emek ve bilgi yüklü, zihin açıcı, öğretici, güzel bir kitap.

25.02.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.