Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bülbülün Kırk Şarkısı

Bülbülün Kırk Şarkısı

Bülbülün Kırk Şarkısı

Yayınevi :

Kapı Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055147945

Selamlar ki, şeker dudaklıların vuslatı gibi içtendir, elbette onadır. Hasretler ki, âşıkların avazı kadar yanıktır, elbette onadır. Övgüler ki, özlem sözlerince füzûn ve arzular ki sevgililerin saçları misali uzun, ona, hep ona, hep onadır. O ki güldür, o ki sevgilidir, bütün mecburiyetler onadır.


 


Çölde alevlerle küfürler kavururken insanlığı ve bir gün ortasında kızıl kayalara çarparken vahşetlerin tutuşturduğu dalga dalga nefesler, bir melek adını andı onun. Sözcükler henüz yetim, sevgiler hançer sokumlarına mahkûmdu. Goncalardan kan damlıyordu gülistanlara ve çırçır böcekleri­nin rüya aralığında cinayetler işleniyor; babalar kızlarını toprağa diri diri gömüyordu. Cinnet karargâhına dönen yüreklerde hep aynı boşluk vardı ve masum kele­bekler çarmıha geriliyordu, yalnızca masum oldukları için...


 


Zaman öyle bir zaman, mekân öyle bir mekândı… Ebabiller kara yere kararken Ebrehe’nin fillerini, gonca ana rahminde yetim kalıverdi. Kâbe’nin duvarını bir kırlangıç kucaklamıştı oysa, çığlık çığlığa… Ardından bir şair kollarını açıp haykırmıştı:


“Yaklaşıyor yaklaş­makta olan!.. Yaklaşıyor yaklaşmakta olan!.. Yaklaşıyor yaklaş…”


 


Avizesi cevzâ, ışığı dolunay idi gecenin... Yaklaşmakta olan, bir gül olup açtı ve yeminler edildi ömrüne. Gül açınca taşırdı insanlığın sevinç ırmaklarını ve dünya ilk kez dünya olduğunu hissetti. Bir bülbül gülün aşkına yanmış, yanmaktan kana boyanmıştı. Anlatıyordu:


Zamân o gül gibi gül görmedi zamân olalı


Gülün güzelliği dillerde dâsitân olalı Peygamber Efendimizin hayat hikâyesi…


İskender Pala’nın güçlü kaleminden…


(Tanıtım Bülteninden)

Ebat : 14x20

İlk Baskı Yılı : 2015

Baskı Sayısı : 3. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 5

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Fatih

Kesinlikle şiddetle tavsiye edilir,mihmandarı okuyanlar bu eserde de benzer sahneleri gözlerine getirebilecektir.Kütüphanemin baş tacı bu eser,bize böyle bir eseri bıraktığı için sayın Pala'ya minnetle teşekkür ederim.

31.08.2019

mükemmel

herkesin tereddütsüz okuması gereken bir kitap

10.08.2017

"Bülbülün Kırk Şarkısı"

Masal gibi büyülü, kesinlikle okunmalı.

17.05.2016

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız