Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Evliya Çelebi'nin İzinde Gül Medeniyeti'nin Başkenti

Evliya Çelebi'nin İzinde Gül Medeniyeti'nin Başkenti

Evliya Çelebi'nin İzinde Gül Medeniyeti'nin Başkenti

Yayınevi :

Bengü Yayınları

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2880000030140


Bu yıl Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı. 25 Mart 1611'de İstanbul'da doğan Evliya Çelebi iyi bir eğitim alır. Ardından yeryüzünde yaşayan toplulukları, şehirleri, kültürleri, uygarlık eserlerini tanımak arzusuyla hayatını seyahate adar. Öncelikle İstanbul ve çevresini gezer sonra da o dönemde Osmanlı Devleti sınırları içerisinde ve çevresindeki şehirleri gezerek, her yönüyle şaheser bir kaynak olan Seyahatname adlı eseri insanlığa armağan eder. Gerçek ismini kitabında zikretmeyen Evliya, kendisini haklı olark "Seyyah-ı Alem" yani "Dünya Gezgini" olarak tanımlar.

Evliya Çelebi dünyayı tanıma tutkusuyla 20 yaşında başladığı seyahatlerinde üç kıtaya yayılmış Osmanlı coğrafyasının tamamını dolaşmıştır. İstanbul'dan başlayarak Anadolu, Kafkaslar, Güney Rusya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'da 51 yıl süreyle 257 şehri gezmiştir. Gidemediği yerler hakkında bilgi edinmiş, gördüklerini ve duyduklarını büyük bir anlatım ustalığıyla kaleme almıştır. Gezip gördüğü yerlerin fiziksel özelliklerini, örf ve adetlerini, ekonomik ve ticari yapısını, yöneticilerini, ünlü kişilerini, tarih eserlerini, mitoloji ve halk inançlarını ayrıntılı bir şekilde yalın, duru deyimlerle bezenmiş bir Türkçeyle kaleme almıştır. Böylece oluşan Evliya Çelebi Seyahatnamesi, edebiyat, dil, tarih, halk bilimi, sanat tarihi, topografya, dinler tarihi ve yerel tarih araştırmacıları için eşsiz değerde bir kaynaktır.
(Takdim'den)Sayfa Sayısı: 497

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bengü Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.