Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

6/10 - 3 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Kronik Kitap
Standart Teslimat
23 Ocak - 28 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752430365

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

“Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, hayatının son kırk yılında imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir orta çağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola çıktılar. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden biri de yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye’nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür.

19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur.”

-İlber Ortaylı-

 

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı'nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Kronik Kitap'ta. Arapça, Almanca, Yunanca gibi birçok dile çevrilen kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor.

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 1
Reklamı çok; içeriği zayıf.

İlber Ortaylı'nın akademik olarak en değerli eseri olduğu söylenir; ancak verdiği bilgiler yönünden Osmanlı tarihine çok orijinal bir katkı yaptığını söylemek güç. Kitabın en beğendiğim kısımlarından birisi Osmanlı Cumhuriyet devamlılığını göstermesi oldu.Osmanlı devletinde Türkçeciliğin (bir yerde Türkçülüğün) ikinci başlangıcı olarak II. Mahmud döneminin işaretlenmiş olması da önemli. 19. yüzyıl Osmanlı tarihi için çok daha kapsamlı kitaplar yayınlandı.

08.01.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.