Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İnanan Beyin

İnanan Beyin

İnanan Beyin

Yayınevi :

Alfa Yayıncılık

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051063850

İnançlar nasıl doğar, şekillenir, pekiştirilir, ayakta kalır, değiştirilir ve yok edilir? Bu çalışma psikolog, bilim tarihçisi ve dünyanın en ünlü şüphecilerinden biri olan Michael Shermer’in otuz yıllık birikiminin ürünüdür. Shermer’a göre beyin bir inanç motorudur. Önce inançlar gelir, sonra açıklamalar. Duyu verilerinden gelen bilgiyi işleyen beyin doğal olarak önce bir kalıp arar, daha sonra bu kalıba göre anlam bulur. İşte beynimizin noktaları birleştirerek yarattığı bu kalıplar inançlardır, inançlar bir kere oluşunca, bunları sağlamlaştırmak için kanıt aramaya başlanır.


 


Shermer bu sürecin nasıl işlediğini göstermek için siyasetten ekonomiye, dinlerden komplo teorilerine ve doğaüstü olaylara kadar gerçek yaşamdan sayısız örnekler veriyor. En sonunda da inançlarımızın gerçeklerle bağdaşıp bağdaşmadığına karar vermek için en iyi aracın bilim olduğunu gözler önüne seriyor.


 


“Michael Shermer uzun zamandır bizim bilimsel düşünce savunusu şampiyonumuzdur. İnanan Beyin’de temellendirilmiş inanç ile temelsiz inanç arasındaki sınır çizgisini olağanüstü bir açıklıkla ve sağlamlıkla gözler önüne sermekte.”


-Sam Harris, Yalan ve İnancın Sonu kitaplarının yazarı-


 


“Fizikçi Richard Feynman bir zamanlar en kolayı, kişinin kendini kandırmasıdır demişti. O nedenle bir bilim insanı sadece kuramlarında doğru olan nedir diye sormakla yetinmemeli, onlarda yanlış olanlar nelerdir diye de sormalıdır. Michael Shermer bu kitabında neden ‘inanmaya istekli’ olduğumuzu çok anlaşılır bir biçimde açıklamış.”


-Lawrence M. Krauss, Arizona Devlet Üniversitesinde Kökenler-


-Projesi Başkanı ve Hiç Yoktan Bir Evren kitabının yazarı-


 


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2011

Baskı Sayısı : 3. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 2

İnanmayı değil bilmeyi tercih et

Kitabın komplo teorileri kısmına katılmıyorum. Yazar 9/11'in komplo olduğunu düşünenlerde paranoid kişilik bozukluğu olduğunu ileri sürüyor, komplo tellallığı yapmakla suçluyor. Bir bakıma kitabın konusuyla ters düşüyor. Yazarın diğer düşüncelerine katılmakla birlikte daha iyi kitaplar okuduğumu ifade etmek istiyorum. Amerikalı okuyucu kitlesine hitap ediyor...

30.10.2012

İnançlarımıza Kanıt Arama

İyi Okumalar - Okuyalım, Aydınlanalım, bir daha düşünelim....
Shermer a göre beyin bir inanç motorudur. Ve inançlar bir kere oluşunca, bunları sağlamlaştırmak için kanıt aramaya başlanır. Örneğin "kanyonda gördüğümüz bir güzel çiceği" veya "deniz kıyısından baktığımızda gördüğümüz etkileyici bir gün batımını" inançlarınmıza kanıt yapmaya eğilim gösteririz. Bu bir beyin oyunudur ve bu beyin oyununun basamaklarını, mekanizmalarını ve bir çok ayrıntısını Shermer'in bu kitabından okuyabiliriz.....
İnanç sistemlerine, bu şekilde bir bilimsel bakışa ilk defa şahit oluyorum. Kitap, inananlara ve inanmayanlara bakış açımızı değiştirecek güçte! ..... Bu kitabı inananlar tarafsız (bilimsel bir gözle) şekilde okurlarsa ve okuduklarını düşünürlerse, inançlarını gözden geçirme gereği duyabilirler, "neden inandıklarını" sorgulayabilirler ve hatta inançları konusunda şüpheye düşebilirler .... İnanmayanlar ise inançsızlıklarının temellerini yine bu kitapta keşfedebilirler.....
Doç.Dr.Sedat YANTURALI
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi,
Acil Tıp Anabilim Dalı, İzmir.

05.06.2012

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.