Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım

Çevirmen: Hüseyin Can Erkin
Yayınevi :

Doğan Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786050917703


Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin...

"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"

Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.

Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.

Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 3

Haruki Murakami

En sevdiğim Murakami kitaplarından biri. Haruki Murakami okumaya başlamak isteyenler için bire bir..

24.06.2020

10 üzerinden 6.9

Klasik bir Murakami kitabı asla olmasa da klasik Murakami anlatımı ile keyifle okunacak bir kitap. Ben sporcu olduğum için, kişisel deneyimlerinden güzel dersler çıkardım... Koşma arzum da olduğundan, beni biraz da neler yapabileceğim konusunda körükledi... Sizi de spora karşı bir nebze de olsa şevklendirebileceğini düşünüyorum. Diğer yandan; kimmiş bu meşhur Murakami diye alacağınız bir kitapsa, kesinlikle yanlış kitaptan başlıyorsunuz, bilesiniz.

09.12.2014

Müthiş keyifli bir kitap

Yıllar önce İngilizce aslı olan "What I talk about when I talk about Running"'i okumuştum. O kadar sade ve akıcı bir dili var ki, kişisel deneyim kitaplarından hoşlanmadığım halde çok etkilenmiş ve spora başlamıştım.

17.12.2013

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.