Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sadru’d-din-i Konevi

Sadru’d-din-i Konevi

Sadru’d-din-i Konevi

Hayatı, Çevresi ve Eserleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
24 - 26 Eylül
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053510253

Sadru’d-din-i Konevî, Türkiye Selçukluları zamanında Başkent Konya’da yaşamış, bu devrin en önde gelen âlim, mutasavvıf ve mütefekkirlerinden biridir. Yetiştiği ortama bakıldığında; saraydan çıkan bir anne, Selçuklu Devleti adına diplomatlık yapmış bir baba ve Vahdet-i Vücut Felsefesinin kurucusu İbnu’l-Arabî gibi bir babalık ve mutasavvıf bir hocanın elinde yetişmiş, daha sonra da Vahdet-i Vücut Felsefesinin en önemli yorumcusu olmuştur. İrtibat hâlinde olduğu kişiler sadece bunlarla sınırlı değildir; Evhadü’d-din-i Kirmanî, Mevlâna Celâlü’d-din Rûmî, Şeyh Şihabü’d-din-i Sühreverdi gibi mutasavvıf ve âlimlerin yanında, Selçukluların güçlü sultanları ve ümerası ile de yakın temas hâlindedir.


Şimdiye kadar hayatı hakkında çok az şey bildiğimiz Konevî’nin biyografisini Mikâil Bayram, Konevî’nin kendi el yazması eserlerindeki düştüğü derkenar notlarından, sema kayıtlarından, icâzet belgelerinden, mektuplarından hareketle, yaşadığı şehirleri, okuduğu dersleri ve kitapları, hocalarını, seyahatlerini, bir anlamda iğne ile kuyu kazarcasına ortaya koymaktadır. İlk defa asırlarca önce yaşamış bir âlimin kitaplarındaki dağınık haldeki düştüğü notlardan biyografisi yazılmıştır. 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 240

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız