Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

7/10 - 135 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Mina Urgan
Yayınevi :

İş Bankası Kültür Yayınları - Modern Klasikler

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9789754582901

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

-Akşit Göktürk-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 262

Dil : Türkçe

Yorumlar 11

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Okunmali

Gayet güzel bir kitap. Olayların oluşu yavas ve betimlemeler biraz fazla uzamasi dışında kitap bittikten sonra sonsöz de karakterlerin kimleri temsil ettiğini görünce iyi ki okumusum diyeceksiniz. Yazarın Jack ve Ralph isimlerini neden seçtiği de ayrı bir konu.

06.06.2018

Güzel Klasik

Severek okuyabildiğim ender klasiklerden. Yer ve mekan betimlemeleri fazla olması sıksa da çocuklar üzerinden güç dengeleri, vahşilik, demokrasi vb. konular güzel ve içten bir şekilde anlatılmış. Tavsiye ederim.

22.03.2017

Alegori

Kitaptaki karakterler birilerini temsil etmekte mesela Simon Hz.İsa' yı temsil ediyor. Kitabı bitirene kadar bundan haberim yoktu ama bunu öğrenince garip duygular yaşadım. Ve söylemem gerekir ki bunu bilmeyince kitap pek övülecek bi kitap oluyor. Yani okuduğunuz kitabı araştırın anlayın.

04.02.2017