Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

Hitler'e Düzenlenen Suikast

Yayınevi :

Siyah Beyaz

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944490726


20 Temmuz 1944 Hitler Almanya'sı için bir dönüm noktası oldu. Aslen Avusturya kökenli ve Almanya'yı yöneten bir Onbaşı olan Adolf Hitler'e karşı düzenlenen ilk ciddi direniş oldu. Kont Claus von Stauffenberg ve arkadaşları Almanya'nın II. Dünya Savaşını kaybedeceğini biliyorlardı. Arkadaşları ağırlıklı asilzadelerden oluşan yüksek rütbeli Generaller ve aydın kesimden kişilerdi. Suikastçiler, Almanya ve Almanya'nın işgal ettiği topraklarda Hitler'in emriyle gerçekleştirilen insanlık ayıbı ve vahşete karşı önlem almak istemişlerdi. Bu vatanperver insanlar, rejimi devirip yeni bir düzen kurmak ve müttefik ülkelere "Kapitülasyon" ilan ederek savaşı bitirmeyi amaçlıyorlardı.

Hitler tarafından Walküre (Valkyrie) adı ile hazırlanan planın amacı Alman Hükümeti'ne karşı gerçekleştirilecek herhangi bir isyan veya İhtilal girişimini önlemekti. Bu planın içeriğindeki en önemli nokta Berlin'de bulunan yedek Ordunun harekete geçerek isyanı bastırmak ve asayişi sağlamaktı.

Stauffenberg ve arkadaşları Walküre'yi kendi amaçları için kullanmak istediler. Bu ayaklanmaya giden fikrin ne zaman doğduğunu, suikaste giden yol ve başarısızlıkla sonuçlanan bu isyanın nedenlerini cevabını bu kitapta bulacaksınız.

Almanya ve müttefik ülkelerdeki kaynaklardan yapılan bu titiz araştırma ve değerlendirme aynı zamanda bu konuyla ilgili ilk Türkçe kaynaktır.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Siyah Beyaz

Sayfa Sayısı : 160

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız