Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

7/10 - 24 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Aykırı Yayınları - Biyografi Dizisi

Hızlı Teslimat
21 Eylül
Standart Teslimat
22 - 28 Eylül
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789756154342


Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Teslaya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconiye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır. Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü tüccar mucitler tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesladan daha çok biliniyor. Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşının ortasında, 1943te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor. Genç yaşta ABDye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aykırı Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 7

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Hayal kırıklığı

Okumak için çok heyecan yaptığım ve merak ettiğim bir bilim insaniydi. Fakat sanırım yanlış bir kitap tercihinde bulunmuşum. Kesinlikle ne okuduğumu doğru düzgün anlayamadım. Yani ben bir fizikçi değilim bir elektrikçi de değilim devrelerin işleyişlerini bilmeyen bir insan ne kadar anlatılanları anlayabilirse o kadar anladım. Yazar kötü bence. Tesla'yı merak eden başka bir kaynak tercih etmeli.

05.02.2017

Yeterli Değil

Kitabın Nikola Tesla'yı yeterince anlatamadığını düşünüyorum. Kitaptaki en önemli sorun ise olayların kronolojik olarak ilerlememesi. 1902 yılını anlatırken birden 1915 de yaşanmış bir şeyler anlatılıyor. Ya da tam tersi. O tarihe nasıl geldiğiniz anlamıyorsunuz. Tesla ile ilgili kesinlikle en az bir kitap okumalısınız ama hangisi bilmiyorum bende.

04.08.2015

Adeta tanrılaştırılmış...

Kitapta çok fazla sahte bilimle ilgili konulara sapılıyor, kesinlikle önermiyorum... Mark Seifer'in biyografisini okumanızı tavsiye ederim.

22.04.2015

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.