Drone Fiyatları

İnsansız hava araçları olarak bilinen drone’lar, uzaktan kontrol edilebilen bir mekanizmaya sahip. Bu özelliğiyle 20. yüzyılda ilk çıktığında savunma amaçlı, yani askeri alanda kullanılıyorlardı. Günümüzde bu kullanım alanı devam ediyor. Ancak ek olarak spor, seyahat, tarım, lojistik gibi farklı alanlarda, hatta kişisel kullanımlarda da bir hayli popüler. Öyle ki kameralı drone’lar, yetişkinlerin yeni oyuncağı olarak tanımlanıyor. Devamını Oku

Peki, bu hava araçları nasıl çalışıyor? Sivil alanlarda kullanılan küçük çaplı drone’lar telefon, tablet ya da farklı dijital araçlarla kontrol edilebiliyor. Drone’ların sahip olduğu motor sayısına göre türleri de değişiyor: Quadcopter, hexacopter, octocopter, multicopter, vb… En yaygın olan türü ise çoklu motor sistemine sahip olan multicopter türü. Günümüzde en popüler drone’lar; internet bağlantısıyla çalışan, uzaktan kumandayla kontrol edilebilir ve şarj edilir sisteme sahip olan drone’lar. Drone teknolojisi geliştikçe bu mekanizmanın da değişeceği düşünülüyor.

Drone kullanım alanları

Bugün bakıldığında drone’ların sivil anlamda en yaygın kullanım alanı fotoğraf ve video çekimleri. Drone’lar sayesinde, kameraların girmesi imkânsız olan bölgelere ulaşılarak mükemmel görüntüler elde ediliyor. Bu da anılarınızı dört bir açıdan saklamanıza, hatta bu çekimleri yaparken bolca eğlenip yeni yeni anılar elde etmenize ön ayak oluyor.

Bununla beraber drone’ların sağladığı çok yönlü görüntüler bugün reklam, medya, seyahat, spor gibi pek çok alanda kullanılıyor. Böylece ekranlara oldukça kaliteli ve izleyiciyi harekete geçiren görüntüler yansıyor. Bugün ürünün sektörü her ne olursa olsun drone’lar tanıtım filmlerinin olmazsa olmazı oldu diyebiliriz. Bunun bir nedeni drone’lar sayesinde tanıtım masraflarının önemli ölçüde düşmüş olması; bir diğer nedeniyse görüntülerin kapsama alanının çok daha geniş olması. Özellikle de seyahat sektöründe yapılan tanıtımlar drone’ların sunduğu bu imkândan payını sıkça alıyor.

Öte yandan drone’lar spor alanında da sıkça kullanılıyor. Bugün sporcuları takip eden bu hava araçları sayesinde hem sporcular kendilerini gözlemleme şansına sahip oluyorlar hem de izleyiciler çok daha gerçekçi görüntülere ulaşıyorlar.

Geniş arazilerde tarımla uğraşanlar drone’ları arazileri denetlemek ve daha hızlı ekim yapmak için sıkça kullanır oldu. Öte yandan lojistik alanında da drone teknolojisinin kullanımı için sektörün öncüleri gerekli çalışmaları sürdürüyor.

Ayrıca yakın zamanda sağlık sektöründe daha hızlı hastalara ulaşabilmek adına drone’ların kullanılacağı söyleniyor. Aynı şekilde kurtarma operasyonlarında da bu hava araçlarının daha aktif rol alacağı zamanlar çok uzakta değil.

Drone’ların özellikleri

Drone alırken dikkat etmeniz gereken özellikler şöyle: Öncelikle aldığınız drone’un verimli bir şekilde çalışabilmesi için dengeli olması şart. Bununla birlikte herhangi bir çarpmaya hem donanımsal anlamda hem de dayanıklılık açısından hazırlıklı olması ya da farklı ortamlara adapte olabilmesi gerekiyor. Eğer kameralı bir drone istiyorsanız, seçtiğiniz ürünün kamera özelliklerine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra GPS fonksiyonlarını da detaylıca incelemeniz öneriliyor; drone’unuzun gerektiğinde otomatik olarak size dönebilmesi için bu özellik oldukça önemli.

Drone fiyatlarına gelecek olursak, fiyatların oldukça geniş bir aralıkta değiştiğini söyleyebiliriz. Eğer yalnızca amatör fotoğraf çekimlerinde kullanacaksanız drone fiyatları 400 liradan başlıyor. Araçların fonksiyonları arttıkça bu fiyat 10 binleri bulabiliyor. Dolayısıyla bu noktada önemli olan ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi belirleyip ona göre bir tercih yapmak.

Siz de teknolojinin yeni oyuncağı olan drone’lara sahip olmak isterseniz D&R’ın “Drone” sayfasını inceleyebilir, kameralı ya da kamerasız modeller arasında karşılaştırma yaparak kendi kullanım alanınız için en doğrusuna karar verebilirsiniz. Bu sayfada farklı markaların farklı çaplarda ve farklı özelliklerde drone’larını bir arada, avantajlı fiyatlarla bulmak mümkün. Öte yandan sahip olduğunuz drone’u zenginleştirmek isterseniz drone aksesuarlarına da mutlaka göz atmalısınız. Böylece drone’unuzun fonksiyonlarını artırarak, daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde oldukça popüler bir uğraş olan kendi drone’unuzu yapıyorsanız bu aksesuarlar özellikle dikkatinizi çekecektir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.