Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

8/10 - 244 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: George Orwell
Yayınevi : Can Yayınları
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | ISBN : 9789750720550 | Format : Epub

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.

Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

 

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2001

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları


Yorumlar 25

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Yusuf Demir

Çok başarılı bir kitap. Başından kalkmadım ve bir günde bitirdim. Herkese tavsiye ederim. Her ne kadar Stalinci kesmi eleştirse bile ucu günümüze de değen bir kitap bence.

20.11.2018

Baya iyi

Dili cok akici okurken hic sikilmadim.hem siyasal hem akici bir kitap olabilmek gercekten cok enteresan.

27.08.2018

HARİKA

George Orwell asıl adı “Eric Arthur Blair” gerçekten mükemmel bir yazar. 1984, Aspidistra, Paris ve Londra’da Beş Parasız’ı okuduktan sonra beni bu kitaba sürükleyen mükemmel bir kalem. Kitap çok akıcı ve tabiki yorumunuza bağlı olarak tarihteki gerçekleri sürükleyici bir hikayeleştirmeyle anlatıyor ve çağ atlayıp adeta günümüze ışık oluyor. Yukarıda bahsettiğim kitaplarla beraber okumanız şiddetle tavsiye ediyorum.

28.07.2018