Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kurtuluş Savaşı Ramazanları ve Milli Tarihimizde Ramazan Kültürü
Kurtuluş Savaşı Ramazanları ve Milli Tarihimizde Ramazan Kültürü

Kurtuluş Savaşı Ramazanları ve Milli Tarihimizde Ramazan Kültürü

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Toker Yayınları
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 9789754453652 | Format : Epub

Kurtuluş Savaşı Ramazanları ve Milli Tarihimizde Ramazan Kültürü E-Kitap Açıklaması

Beni en çok heyecanlandıran eserlerimden biri olan bu kitabımın vücut bulmasında değerli dostum Behiç Kılıç Bey'e fendi âmil oldu. Tercüman Gazetesindeki köşe yazarlığımın sona erdiği 1990'lı yıllarda bir Ramazan arifesi idi. O'nun yönetimindeki Günaydın Gazetesinde köşe aldım. Hangi konuda yazacağımı konuşurken bu önemli bahis açıldı. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım "Kurtuluş Savaşı Ramazanları" gündeme geldi. Bu çok hazin bir tarih dönemi idi.

Gerçekten de on asırlık Türk tarihinin en hazin ve acı Ramazanları dört yıl süren I. Dünya Savaşı yıllarında yaşanmıştır. Üç kıt'ada on dört cephede savaşan iki milyon dokuz yüz bin kişiden oluşan Türk Ordusunda oruç tutulmaması hakkında fetva çıkmıştı. Fakat Türk Ordularının fiili Başkumandanı olan Enver Paşa, bütün bu iki milyon dokuz yüz bin kişiye vekaleten oruç tutmuştur.

Yine bu dönemde Peygamberimizin Medine'deki kabrini de çok duygulandıran bir törenle ziyaret etmiştir. Devletimizin bu savaşı kaybetmesi üzerine Türkistan' da Ruslarla çarpışırken yine bir Ramazan günü şehit olmuştur.
(Önsöz'den)

Sayfa Sayısı: 175

Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe
Yayınevi: Toker Yayınları


Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.