Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Satranç

Satranç

Satranç

8/10 - 43 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Stefan Zweig
Yayınevi : Can Yayınları
  • Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?
  • Dili : Türkçe | Barkod : 9789750721366 | Format : Epub

Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.'nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.
Stefan Zweig'ın Brezilya'da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942'deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.
Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig'ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 71

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 53

Baskı Yılı: 2000

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları


Yorumlar 3

fena değil

bir-iki saatlik bir kitap okumayan çok şey kaybetmiş olmaz takvim arkası hikayeler tadında ve uzunluğunda.

06.07.2017

Satranç sadece bir gösterge

Masamın üzerinde aylarca duran bu kitap belki adından, belki kısalığından kaynaklanan beklenti düşüklüğünden uzun süre bıraktığım yerde sabit kaldı. Aylar ayları kovaladı, hatta mevsim bile değişti. Can yayınlarının kitabın kapağına dahi yazmayı uygun gördüğü cümle "İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür." hiçbir kontekstin içine yerleşmemişti bende, ya da her kontekstin içinde anlamlıydı.Sonra bir gün bu kitabı okumamak konusunda fazla ısrarcı olduğumu fark edip elime aldım. Daha ilk sayfadan kelimelerin özenli seçimi, ne eksik ne fazla ama tam kıvamında yapılmış tasvirleri, ne fazla duyguya boğulmuş ne de duygusuzca verilmiş anlatımı... Yazar mı daha büyük, çevirmen mi?Her konuda ölçülü olan Zweig, sayfa sayısında da ölçülü davranmış ve meseleyi çok uzatmamış. Nazi Almanyasının işkence yöntemlerinin sadece yahudi soykırımı ile sınırlı kalmadığını anlamak, insanın sosyal bir varlık olarak yalnızken nasıl psikolojik sorunlar yaşayabileceğini görmek için bu derece kısa daha iyi bir kaynak düşünemiyorum.

02.05.2017

Harika...

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Yazarın tasvirleri çok iyi

26.07.2016

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız