Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Paşalar - Talat, Enver, Cemal

Paşalar - Talat, Enver, Cemal

Paşalar - Talat, Enver, Cemal

9/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ziya Şakir
Yayınevi :

Kaknüs Yayınları

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752561755


"Tarih değil, hatalar tekerrür eder..."
Talat, Enver ve Cemal paşalar; Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu en buhranlı yıllarında, devlet yönetimini ellerine alarak son devre damgasını vurmuş üç önemli şahsiyettir. İmparatorluğun çöküşünü durdurmak için yaptıkları icraatlar, maalesef çöküşü daha da hızlandırmaktan öte bir netice vermemiştir. Kendileri hakkında şimdiye kadar birçok eser yazılmıştır. Bu eserlerden bazıları, paşaların sadece "hürriyet-perver"liklerini, bazıları ise "akılsız"lıklarını ortaya koymaya çalışmıştır. Elinizdeki eseri diğer eserlerden ayıran en önemli özellik ise; paşaların hayatını, doğumlarından ölümlerine kadar, akıcı bir üslupla ve objektif bir şekilde kaleme almış olmasıdır.
Eserde ele alınan meseleler arasında; İttihad ve Terakki'nin kuruluşu, Sultan Abdülhamid'in İttihad ve Terakki karşısındaki çaresizliği, Meşrûtiyet'in ilanı, Bâbıâli Baskını, İttihad ve Terakki'nin başlattığı ihtilal geleneği, paşaların Birinci Cihan Harbi'nde oynadıkları rol, kimler tarafından ve nasıl öldürüldükleri sayılabilir.
Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri süregelen İttihad ve Terakki düşmanlığına farklı bir zaviyeden çözüm arayan ve bir çırpıda okunabilecek, benzersiz bir çalışma...Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Sayfa Sayısı : 208

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Okunmalı

Kitabın ozetinde verildigi gibi onların dogruları yanlısları, haklarında degisik yorumlarımız var, ama hepsi Osmanlı icin  iyi bir seyler yapmaya calısan vatanperver pasalardı, ama vizyonları yetmedi, O zamanki olaylar ve durumuz daha fazlasını gerektiriyordu. Cumhuriyetin kurulusunu ve modern Turkiye'yi goremeden ölduler. Okunması gereken kitaplardan biri daha olmus.

07.09.2013

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız