Richard P. Feynman

Richard P. Feynman
Richard P. Feynman: (d. 11 Mayıs 1918, New York kenti - ö. 18 Şubat 1988, New York kenti, ABD), ABD'li kuramsal fizikçi. Işınım, elektronlar ve pozitronlar (karşıt elektronlar) arasındakı etkileşimi açıklayan kuantum elektrodinamiği alanındaki çalışmaları nedeniyle 1965'te Nobel Fizik Ödülü'nü ABD' li Julian S. Schwinger ve Japon Tomonaga Şiniçiro ile paylaşmıştır. Karşılıklı etkileşim içindeki parçacıkların oluşturduğu sistemlerin davranışını açıklamak için gerekli olan karmaşık matematiksel ifadelerin grafik gösterimini olanaklı kılan Feynman diyagramlarını geliştirmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında önce Princeton Üniversitesi'nde (1941-42), sonra da New Mexico'daki Los Alamos'ta (1942-45) atom bombası projesinde çalıştı. 1945-56 arasında Cornell Üniversitesi'nde yardımcı fizik profesörlüğü yaptı. Kuantum mekaniği ve elektrodinamik kuramlar üzerinde yaptığı düzeltme çalışmalarını 1948'de tamamladı ve eski kuantum elektrodinamik kuramının kimi zaman anlamsız ... Tamamını göster

11 ürün listelenmektedir.

Filtreler
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.