Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ahmet Ümit

Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında 'Sokağın Zulası' adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı 'Çıplak Ayaklıydı Gece' yayımlandı. Bunu 'Bir Ses Böler Geceyi', 'Agatha’nın Anahtarı', 'Şeytan Ayrıntıda Gizlidir' adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik 'Masal Masal İçinde' ve 'Olmayan Ülke' kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı 'Sis ve Gece', polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından 'Kar Kokusu', 'Patasana' ve 'Kukla' yayımlandı. Bu kitapları 'Ninatta’nın Bileziği', 'İnsan Ruhunun Haritası', 'Aşk Köpekliktir', 'Beyoğlu Rapsodisi', 'Kavim', 'Bab-ı Esrar', 'İstanbul Hatırası', 'Sultanı Öldürmek', 'Beyoğlu’nun En Güzel Abisi', 'Elveda Güzel Vatanım' ve 'Kırlangıç Çığlığı' adlı kitapları izledi. Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı 'Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü' ve 'Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri', 'Aptülika' (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı 'Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?' ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı 'Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi' adlı çizgi romanları da bulunmaktadır.

Yayınlanmış 26 eseri bulunan Ahmet Ümit’in seksene yakın kitabı 26 yabancı dilde yayınlandı.

Aynı zamanda usta yazarın öykülerinden yola çıkılarak Uğur Yücel tarafından 'Karanlıkta Koşanlar' ve Cevdet Mercan tarafından 'Şeytan Ayrıntıda Gizlidir' dizileri yapıldı. 'Sis ve Gece' adlı romanı 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından, 'Bir Ses Böler Geceyi' ise Ersan Arseven tarafından sinemaya uyarlandı. 'Şeytan Ayrıntıda Gizlidir', 'Agatha’nın Anahtarı', 'İstanbul Hatırası', 'Kavim' ve 'Kırlangıç Çığlığı' kitapları radyo tiyatrosu formatına uyarlanarak NTV Radyo'da yayımlandı.  'Aşk Köpekliktir' tiyatro olarak sahnelendi. 'Ninatta’nın Bileziği' ise opera olarak seyirciyle buluştu. Senaryosunu Ahmet Ümit’in yazdığı, yönetmenliğini uzun yıllardır birçok belgesel hazırlamış olan Cengiz Özkarabekir’in üstlendiği 'Merhaba Güzel Vatanım'ın çekimleri ise devam ediyor. Bir drama belgeseli olan 'Merhaba Güzel Vatanım', yolu Moskova'dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet'in hayatı ile onu örnek almış ve tıpkı onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit'in hikayesini konu ediyor.

 

Eserleri ve Katkıda Bulundukları

37 ADET
Kukla

Kukla


Ahmet Ümit
İnce Kapak
45,00 TL %33 30,15 TL
Patasana

Patasana


Ahmet Ümit
İnce Kapak
36,00 TL %33 24,15 TL
Bab-ı Esrar

Bab-ı Esrar


Ahmet Ümit
İnce Kapak
38,00 TL %33 25,50 TL
Sis ve Gece

Sis ve Gece


Ahmet Ümit
İnce Kapak
30,00 TL %33 20,10 TL
Kavim

Kavim


Ahmet Ümit
İnce Kapak
38,00 TL %33 25,50 TL
Kar Kokusu

Kar Kokusu


Ahmet Ümit
İnce Kapak
30,00 TL %33 20,10 TL
Olmayan Ülke

Olmayan Ülke


Ahmet Ümit
İnce Kapak
22,00 TL %33 14,75 TL
Ninatta's Bracelet

Ninatta's Bracelet


Ahmet Ümit
İnce Kapak
29,00 TL %30 20,30 TL
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.