Christine Nöstlinger

Christine Nöstlinger

Christine Nöstlinger Kimdir?

Günümüzün tartışmasız en çok sevilen çocuk ve gençlik kitapları yazarlarından biri olan Nöstlinger, 1936'da Viyana'da doğdu. Çocukluğu, iki yaşındayken Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya'da sığınaklarda geçti. Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi'nde öğrenim gördü. Kitap resimlemeye başladı. Ama ilk kitabı çizimleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi çekince resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı.

Dünyaca ünlü Avusturyalı yazar, Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü (2003), Hans Christian Andersen Ödülü (1984) ve Kim Takar Salatalık Kral'ı  adlı romanıyla aldığı Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü (1973) gibi sayısız ödül kazandı. Çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla ünlenen yazar kitaplarında, genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ant ... Tamamını göster

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.