Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Deniz Altınay

Deniz Altınay Kimdir?

Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. Psikoloji eğitimine 1983 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Psikoloji Bölümü'nde başladı ve Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışma Bölümü'nden lisans derecesini aldı. O yıllarda başladığı 'Psikodrama Grup Psikoterapisi ve Sosyometri' eğitimini bugüne kadar çeşitli etkinliklerle taşıdı.

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden Psikolojik Danışma Yüksek Lisans derecesini aldı. Psikodramanın bir uzantısı ve kaynağı olan spontanite tiyatrosu ile uzun yıllar ilgilendi ve yeni adı ile 'playback theatre' eğitimlerini başlattı ve Istanbul Playback Theatre'ın kurulmasını sağladı. Bunun yanı sıra devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda, 'tiyatroda psikodrama' uygulamalarını tanıttı ve oyunlar yönetti. Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği'nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik yaptı. G. Leutz, H. Barz, E. Franzke, A. Özbek gibi önemli psikodramatistlerle çalıştı.

Türkiye Grup Psikoterapileri Derneğinden psikodrama Co-Therapist diploması, Zerka Moreno'dan (Amerika) Psikodrama Terapist diploması aldı. 1994 yılında Ankara Grup Psikoterapileri Enstitüsü'nün kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yürüttü. 1997 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Aynı enstitü 2003 yılında İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü ünvanını taşımaya hak kazandı. 1998 yılında Psikodrama 300 Isınma Oyunu-Temel Teknikler, Yardımcı Teknikler ve Temel Stratejiler adlı kitabı ve 2000 yılında Yaşama Dair Çok Şey-Psikodrama El Kitabı Sistem Yayıncılık tarafından yayınlandı. Bu ilk kitap 4. baskısında 400 ısınma oyununa ulaştı. 2004 yılında Psikodramada Seçme Konular adlı çok yazarlı kitap Aura Yayınları'ndan piyasaya çıkartıldı. Yine Aura yayınları Sahnede Yaratıcılık adlı kitabın yeni baskısını 2004 yılında yaptı. Çeşitli ulusal ve uluslararası platformlara grup yöneticisi ve konferansçı olarak katılımlarda bulundu. Okullar ev şirketlerde verdiği konferanslar ve yönettiği grup çalışmaları ile bu sistemin tanıtılmasında öncü bir rol oynadı.

1999 Ekim ayında 'İstanbul Playback Theatre'ın kuruluşunu gerçekleştirdi ve çalışmaları başlattı. Türkiye'de Çocuk Psikodraması tedavi sisteminin kurulmasını ve geliştirilmesini sağladı. İstanbul Psikodrama Enstitüsü bünyesinde çocuk psikodraması eğitimlerinin koordinatörlüğünü ve eğiticiliğini yürütmekte ve halen 120'den fazla öğrencisi olan İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde İspanya, İngiltere, İsrail, Arjantin ve Amerika'daki psikodrama dernekleri ve enstitüleriyle bağlantılı olarak eğitim vermektedir.

İngiliz Psikodrama Derneği, Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği üyesidir. Enstitüdeki Şirket Hizmetleri Birimi'nin, Psikodrama Grup Psikoterapisi Eğitim Birimi'nin, Spontanite Tiyatrosu Birimi'nin ve Çocuk Psikodraması Birimi'nin yöneticiliğini yapmakta olan Deniz Altınay, bireysel psikoterapi ve grup psikoterapisi çalışmalarında bulunmakta ve İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nün başkanlığını yürütmektedir.

Eserleri ve Katkıda Bulundukları

6 ADET
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.